HABERLER
Konseyimizden “İnegöl Kent Rehberi
23.12.2011 16:46
 


İnegöl Kent Konseyimiz yeni bir çalışmaya daha imza atmaya hazırlanıyor. ‘İnegöl Kent Rehberi’ isimli çalışmanın tanıtım toplantısında konuşan İnegöl Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı, yapılacak olan çalışmaya İnegöl’de yaşayan herkesin katkı koymasını istediklerini belirterek, her türlü fikre ve öneriye açık olduklarını söyledi.
KONUYLA İLGİLİ İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ
İnegöl'ün antik çağından başlayarak, Osmanlı tarihi, Cumhuriyet tarihi, coğrafi özellikleri, basın ve kültürel gibi konu başlıkları ile zenginleştirilmesi düşünülen, içerisinde İnegöl'ün en ufak ayrıntısının yer alacağı, İnegöl'e gelen bir kişinin İnegöl'ü o rehberden öğreneceği bir 'kent rehberi' projesi için kolları sıvayan Kent Konseyi, istişare toplantısı düzenledi.
Önceki akşam Kent Müzesi çok amaçlı salonunda düzenlenen toplantıya Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı, Tarih, Kültür, Sanat, Turizm grubu Başkanımız Nedim Bayram, İFSAD Başkanı İbrahim Peynirci ve yöneticileri, DOĞADER Başkanı Mehmet Güneri ve yönetim kurulu üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Hanefi Yıldırım, Kent Müzesi Koordinatörleri ile basın mensupları katıldı.
“İNEGÖL’E BİR 'KENT REHBERİ' KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”


Kent Rehberi Projesi ile alakalı bilgi veren Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı, "10 gruptan oluşan Kent Konseyimizin, Tarih, Kültür, Sanat, Turizm grubu var. Bu grubumuz içerisinde bir görevlendirme yaptık. Kendi aramızda bir istişare yaptık ve İnegöl’e bir 'Kent Rehberi' kazandıralım istedik. Kent rehberi konusu gündeme geldiğinde bir araştırma yaptık ve çeşitli il ve ilçelerden bize ulaşmışaşağı-yukarı 7-8 Kent Rehberi örneği ortaya çıktı. Tabi onlar bana gerçekten çok basit geldi. 50 sayfalık Kent Rehberi var. 25 sayfası sponsor reklamlarıyla dolu ve 25 sayfayla da bir ilçe anlatılmış. Biz kesinlikle böyle bir şey düşünmüyoruz. En az 300 sayfa, 400’e kadar da çıkabilecek normal bir kitap boyutlarında bir rehber hazırlamak istiyoruz.


“BU ÇALIŞMAYA İNEGÖL’DE HERKESİN KATKI VERMESİNİ İSTİYORUZ”


Bu rehberi oturup 5-6 kişi hazırlayabiliriz. Sonucunda bir sürü eksiklerimiz çıkabilir, arızalar çıkabilir. Bunu böyle yapmak istemiyoruz. Buna İnegöl’de herkesin katkı vermesini istiyoruz, bunu kamuoyuna açmak istiyoruz. Bu kent rehberi bittiğinde, bir İnegöllü eline aldığında 'Bunu ben hazırladım, benim de burada katkım var, bir cümle de olsa katkı koydum' diyebilsin.
“TARİH, ZAMAN ÇOK HIZLI GİDİYOR”
Bununla ilgili Milli Eğitimle bir çalışma başlattık. Köylerde okuyan ilköğretim öğrencilerine hem bir görev olsun, hem bir çalışma olsun anlamında 30’a yakın sorusu olan bir test hazırladık. O çocuklar köylerde muhtarlarıyla, öğretmenleriyle, anne-babalarıyla, köyün büyükleriyle o soruları cevaplayacaklar ve köyün kültürel yapısı, sosyoekonomik yapısı ortaya çıkacak. Her köyde okul yok ama olmayan köylere de biz ulaşacağız. Kent Müzesinde zaten bunlarla ilgili çalışmalar var ama bunların güncellenmesi de gerekiyor. Çünkü gerçekten tarih, zaman çok hızlı gidiyor. Biraz geriye giderseniz sizin önünüze hemen bir şeyler geçiyor. Beldelerimizde de bu çalışmaları yapacağız" dedi.


İNEGÖL, ANTİK ÇAĞINDAN BUGÜNE ELE ALINACAK


İnegöl’ün antik çağından bugüne kadarki olan süreci masaya yatırmak istediklerinin altını çizen Burhan Alıcı, "Her şeyiyle o kitabı okuyan bir insan, 'İnegöl’ü ben tanıdım' diyebilmeli. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda İnegöl’ü anlatan böyle bir şey yok. Bir emek harcanmış, bir şeyler yapılmış ama içerik olarak yeterli olmayan dökümanlar var. İnşallah bunları hep birlikte ortaya koyacağız" diye konuştu.


FOTOĞRAFLARLA İNEGÖL


İFSAD üyesi fotoğrafçılarla bir görüşme yaptıklarını bildiren Burhan Alıcı, "Bir konu gündeme geldi ve aklımıza da yattı. Bunu yaparken elimizde bir sürü fotoğraf birikecek. Onlar da bize fotoğraf noktasında destek verecekler. Örnek olarak söylüyorum, Oylat’la ilgili elimizde 30 fotoğraf var ama biz sadece rehber kitaba 5 tanesini koysak 15 fotoğraf artacak. Bu fotoğraflarla ayrıca ‘Fotoğraflarla İnegöl’ şeklinde, kaç sayfa olursa, sadece fotoğraflarla İnegöl’ün anlatıldığı ek bir rehberin yapılmasını düşündük. Tabi bunu hemen yapamayız ancak Kent Rehberi çıktıktan 6 ay, 1 yıl sonra bunu yapabiliriz" şeklinde konuştu.


“BU PROJEYE HERKESİN KATKI VERMESİNİ İSTİYORUZ”


İnegöl’ün antik tarihi, Osmanlı tarihi, Cumhuriyet tarihi, coğrafi konumu, ulaşım, köyler, beldeler, idari yapısı, ticari yapısı, kültürel yapısı, eğitim, sağlık, spor, basın gibi konuların olduğunu vurgulayan Burhan Alıcı konuşmasına şöyle devam etti, "Haziran ayında biz bu rehberi bitirmeyi planlıyoruz. Öncesinde de 1-2 ay düşünürsek, önümüzde 7-8 ay var. Ama o kadar emek verdikten sonra eksikler çıkmasını ben hazmedemem. Onun için 4 kişi, 5 kişi buna kafa yormaktansa, 20 kişinin kafa yorması, 20 akıl daha çok şey ortaya koyabilir. Bu projeye herkesin katkı vermesini istiyoruz.


“İNEGÖL ADINA ÇOK BÜYÜK BİR HİZMET YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”


Buna katkı verecek kimler varsa bizimle irtibata geçsinler, bir eksiğimiz olmasın istiyorum. Çünkü bu tür rehber kitaplar her yıl hazırlanmaz. En az 10-15 yılda bir yapılır. İnegöl adına çok büyük bir hizmet yaptığımızı düşünüyorum. İnşallah İnegöl için hayırlı olur. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; kimin fotoğrafı yayınlanırsa, özellikle fotoğrafı çeken kişinin ismi, çekildiği tarih, hangi bölgede çektiği, saati bu bilgilerin de olmasını istiyoruz. Bunu neden istiyoruz. İnegöllü bir kardeşimiz bu fotoğrafı çekmişse, onun isminin de olması rehberin ruhuna uygun bir harekettir. İnegöl’ü tanıtıyorsak o resmi çekeni de tanıtmak bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.