HABERLER
Şoförler Bilgilerini Yarıştırtacak
11.01.2012 09:08
 

 Kent Konseyimiz; İnegöl Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığının işbirliği ile ilçemizde Türkiye'de ilk olacak bir çalışmaya imza atılıyor.
Trafik Bilgi Yarışmasında bu sefer ilçemizde faaliyet gösteren Kamyon, Minibüs, Taksi, Halk Otobüsü, Otobüs ve Servisçi şoförleri terleyecek. Önceki gün Kent Müzesi konferans Salonunda yapılan toplantıda yapılacak olan bilgi yarışması hakkında ilgili kooperatif yöneticileri bilgilendirildi.
Proje hakkında bilgi veren Kent Konseyimiz Trafik Komisyonu Başkanı Emniyet Amiri Tuncay GÖNÜLTAŞ; “Sizler bu işi meslek olarak yapıyorsunuz. Trafikte herkes dikkatli olmak zorunda fakat sizler daha fazla dikkatli ve bilinçli olmak zorundasınız. Çünkü sizler araçlarınızda sizlere emanet edilmiş canları taşıyorsunuz. Ayrıca siz günün sadece 1-2 saati değil, belki 8-10 saati direksiyon başındasınız. Ekmeğinizi direksiyondan kazanıyorsunuz. Sorumluluğu üst düzey olan bir mesleği icra ediyorsunuz. Burada yapacağımız yarışma ile kamuoyunun dikkatini trafik konusuna çekip bir farkındalık oluşmasını hedefliyoruz” dedi. Gönültaş; ayrıca toplantıya katılan kooperatif yöneticilerine şoförleri yarışmaya hazırlamaları konusunda uyardı ve trafik bilgi yarışması ile ilgili kuralları, soruların nerelerden geleceği konusunda da bilgilendirme yaptı.
Bir grubun 3 üyeden oluşacağını belirten GÖNÜLTAŞ; “6 şoför esnaf grubumuz olacak ve 20 soru saracağız. Bu sorular Trafik Kuralları, araçla ilgili bilgiler ve ilk yardım konularından seçilecek. Soruları herhangi bir şaibe oluşmaması için bizzat Emniyet Amiri olarak ben hazırlayacağım. Yarışmadan önce soruları ikinci bir kişinin bilmesi asla söz konusu olmayacak. Sorular yarışmacılara sorulduktan sonra projeksiyon ile duvara yansıtılacak ve salona gelenler de soruları görebilecekler. Yarışmada yıldızlı sorularımız olacak yani zorluk derecesi yüksek sorularımız o soruları doğru cevaplayanlar avantajlı olacak, bu şartlarda eşitliğin bozulmaması durumunda 5 adet yedek soru bulunacak onları yarışmacılarımıza yönelteceğiz, yine eşitliğin bozulmaması durumunda ise kura yöntemi ile kazananı ve kaybedeni belli edeceğiz ” dedi.
Toplantıya katılan Kent konseyi Başkanımız Burhan ALICI ise konuşmasında; “Kent Konseyi olarak bizim en önemli görevlerimizin başında farkındalık oluşturmak geliyor. Onun için birçok konuşmamızda “bir fark yaratsak yeter” sloganını kullanıyoruz. Trafik insanların çok hassas olmalarını gerektiren bir konudur. Çünkü trafikte sadece kendinizi değil başkalarını da düşünmek zorundasınız. Geçtiğimiz yıl öğrencilere böyle bir yarışma yapmıştık. Çok olumlu tepkiler aldık ancak trafikte çocuklar yok. Çocukları eğiterek geleceğe yön vermeye çalışıyoruz. Sizler ise direk trafikle muhatap olan ekmeğini direksiyondan kazanan mesleği şoförlük olan insanlarsınız. Hem meslek sahipleri bir araya gelsin, hem de farklı bir aktivite ile motivasyonları artsın istiyoruz. İlçemizde şoförlük mesleğini icra eden meslek grubu temsilcilerinin hepsinin burada olmasından ve bizlerle beraber heyecanlarını paylaştıklarını görmekten dolayı mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Tabi bu arada sizlere kendinizi yenileme fırsatı bulmuş olacaksınız. Yarışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah bu proje ile amaçladığımız farkındalık oluşturma unsurunu yakalamış oluruz” dedi.
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz da konuşmasında; “Şoför esnafının işi gerçekten çok zor, çünkü her zaman sorumluluk duygusuyla hareket etmemiz gerekiyor. Trafikte sadece kendimizden değil başkalarından da sorumluyuz. Bizler bu işi meslek olarak yapıyoruz. Direksiyon sallayarak evimize ekmek götürüyoruz. Kent Konseyinin bizim esnafımızı muhatap alarak böyle bir trafik bilgi yarışması düzenlemesi çok önemlidir. Bildiğim kadarıyla Türkiye'nin birçok yerinde trafik bilgi yarışmaları düzenleniyor ancak bu yarışmalar hep öğrencilere yönelik yapılıyor. Sanırım bu uygulama bir ilk. İnegöl hep ilkleri başarmış bir şehirdir.2011 yılı başında da yine İnegöl Belediyesi, Kent Konseyi ve Şoförler Odamızın katkılarıyla halk otobüsü şoförlerine yönelik bir eğitim çalışması yapmıştık esnaf arkadaşlardan ve ilçe halkından çok güzel geri dönüşler aldık. Şimdi ise trafik bilgi yarışması ile yine bizlerin yanında olan başta kent konseyimiz olmak üzere, belediye başkanımıza ve emniyet müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki çok güzel bir organizasyon olacak bizler de oda olarak ve kooperatif başkanları olarak esnaf arkadaşlarımızı çok güzel organize edeceğiz. Hem yarışmaya katılan arkadaşlarımızla hem de onları desteklemeye gelen arkadaşlarımızla çok güzel, örnek bir projeye imza atacağız ” dedi.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.