HABERLER
Türk Milleti Mehmet Akif ile kendini buldu
13.03.2012 15:28
 

İnegöl Kent Konseyi Gençlik Meclisimiz tarafından, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile önceki akşam (09.03.2012 Cuma), Vehbi Koç İlköğretim Okulu çok amaçlı salonunda ‘Safahat Şiirleri ve Dramalı Tarih Söyleşisi’ adlı program düzenlendi.

Programımıza Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı, Milli Eğitim Şube Müdürü Özer Yılmaz MHP İlçe Başkanı Fahri İnkaya CHP İlçe Başkanı Erol Kazanç ile vatandaşlar katıldı.

Programın açlış konuşmasını yapan Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Belediye olarak her kesime yönelik etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Genç-yaşlı, kadın-erkek her kesimin etkinliklerimizden faydalanmasını sağlıyoruz. Her kesime hitap eden etkinliklerin yanında, her konuda da faaliyetler yapıyoruz. Bu etkinliklerimizi Belediyemizin Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde, her ay çıkardığımız kültürel etkinlikler takviminde ilçe kamuoyuyla da paylaşıyoruz. 12 Mart tarihi de İstiklal Marşımızın kabul edildiği tarihtir. Bu tarihe atfen Kent Konseyi Gençlik Meclisi bir proje geliştirdi. Belediyemiz de, İstiklal Marşımız ve Safahat Şiirleri Dramalı Tarih Söyleşileri adıyla bu çalışmayı bugün hayata geçiriyor" dedi.

İstiklal Marşı’nın bir ulusun bağımsızlık destanı olduğunu da ifade eden Şahin, "İstiklal Marşı bir türküdür, gönüllere seslenen bir nağmedir. İstiklal Marşı, bir milletin şanla şerefle yazılmış tarihinin fermanıdır. İstiklal Marşımızın kabulünün canlandırılacağı, Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitlerin anlatılacağı ve Safahat’tan şiirlerin okunacağı bu güzel etkinliğimizde burada bulunan katılımcılara da kitap armağanımız olacaktır. Ben, Tarihçi Irmak Akçay’a, Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerine ve Koç İlköğretim Okulu yöneticilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Mehmet Akif’in hayatını anlatmak üzere sahneye çıkan Tarihçi Irmak Akçay ise, özgür ve özgün kişilerin içinde bulundukları toplumun acılarını, dertlerini kendi acıları kabul ettiklerini belirterek, "Sadece kendi acılarını değil, mensup oldukları toplumun acılarını da kendi acıları, sevinçlerini de kendi sevinçleri kabul ederler. İşte bu kişiler, milletin duygu ve düşüncelerine tercüman oldukları içindir ki, içinden çıktıkları toplumlarına bu bağları nedeni ile millet tarafından daha çok sevilmekte ve yol gösterici, fikir adamı olarak kabul edilmektedir. Türk Milleti büyüklüğünü, bağrından çıkardığı fikir, sanat ve maneviyat erlerine borçludur. Özellikle ikinci meşrutiyetten sonra Türk milletinin temel sorunlarına, zaaflarına, hastalıklarına ve düşmanlarına karşı pek çok kişi yetişti. Bunlardan bir tanesi de, bu akşam andığımız Mehmet Akif Ersoy’dur" dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un hem şair, hem hoca, hem yazar, hem gazeteci, hem Milletvekili, hem öğretmen, hem de daha birçok sıfata sahip olduğunu ifade eden Akçay, "Mehmet Akif, bütün bu sıfatlardan oluşturduğu sentezle bilinçli bir Türk aydınıdır. Aydın olabilmenin gerekliliklerini yerine getirmiş, haysiyetli ve şerefli bir hayat yaşamış ve Rabbinin huzuruna alnının akıyla çıkmıştır. Bir aydının en önemli sınavı, halkına karşı alnının akıyla cevap vermektir. İşte Mehmet Akif bu sınavı başarıyla geçmiş aydınlardan bir tanesidir. Türkün uyanık vicdanlarından biri olan Mehmet Akif, Türk Milletinin dertleriyle dertlenmiş, Türk Milletinin o günün şartları içinde bütün cahilliklerine, tembelliklerine, ümitsizliklerine, kırgınlıklarına, yılgınlıklarına karşı büyük bir çabayla savaş vermiştir. Mehmet Akif, dışarıdan ve içeriden gelebilecek tehlikeleri önceden sezmiş ve eserlerine bunları yansıtmıştır. Mehmet Akif’in gerek Safahat’i ile gerekse de diğer eserleri ile gündeme getirdiği mevzular, bu gün de güncelliğini korumaktadır. Türk Milleti Mehmet Akif ile kendini bularak, tarihinin, dilinin, dininin değerinin farkına varmıştır" diye konuştu.

Konuşmasının devamında Mehmet Akif Ersoy’un doğumundan ölümüne dek hayatını anlatan, aldığı eğitimleri, yaşadığı sıkıntıları ve mücadelesini izleyicilere aktaran Irmak Akçay, katılımcılardan büyük alkış aldı. Mehmet Akif’in hayatı anlatılırken kesitler halinde yapılan drama gösterileri ve şiirler ise büyük beğeni topladı.
Program sonunda Tarihçi Irmak Akçay’a Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı tarafından çiçek takdim edildi.
 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.