HABERLER
İnegöl Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayını Yaptık
18.12.2012 10:37
 

Kent Konseyimiz tarafından İnegöl’ün sürekli kalkınmasını sağlamak amacıyla 15.12 2012 Cumartesi günü Otel Angelacoma’da Sürdürülebilir Kalkınma Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. İnegöl Belediyesi, İnegöl Kent Konseyi, Bursa Kent Konseyi ve TOSYÖV Vakfının ortaklaşa düzenlediği Çalıştay sonucunda hazırlanacak rapor ile İnegöl’ün sürekli kalkınmasına ışık tutacak kararları almayı hedefledik.
Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan İnegöl Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı;
“Kent Konseyimizin yeni döneminde oluşturduğumuz Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubumuzun çalışma prensibi kentin yaşam kalitesini geliştirmek amacıyla sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde projeler üretmektir. Belirttiğimiz prensibimiz doğrultusunda İnegöl Belediyesi, Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu ve TOSYÖV Vakfının katkılarıyla burada beyin fırtınası yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız.
Bu çalıştayla daha önce Keles, Mustafa Kemalpaşa ve Yenişehir ilçelerinde de yapılmış olup ilçelerin ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürebilirliği müzakere edilmiştir. Bu çalıştayda ilçemizin kalkınma vizyonuna ve geleceğe yönelik hedeflerinin belirlenmesine katkıda bulunmak istiyoruz. İnegöl; eğitimde, sağlıkta, ekonomide ve şehirleşmede nerede olacak, nerede olmalı konularını sizlerle beraber sesli düşünmeye çalışacağız.
Bizler nasıl ki içinde yaşadığımız İnegöl’ü korumak ve tarihine ışık tutmak gibi Kent Rehberi gibi sosyal projeleri geliştirmeye çalışıyorsak, ilçemiz yerleşkesinde bulunan İşletme Fakültesiyle yapmış olduğumuz protokolle Oylat Kaplıcalarımızın müşteri potansiyeli analizlerini yaptırarak turizm vasıtasıyla ilçe ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyorsak, İnegöl’ün geleceğine ışık tutacak bu tür çalışmaları da yapmakla yükümlü olduğumuzu düşünüyoruz.
İlçe Kent Konseyi olarak yarınımız olan çocuklarımıza güzel ve modern bir kent bırakmak için ortak akıl oluşturmaya, üretilen hizmetlere katkıda bulunmaya, şehrimizi sevip ona sahip çıkmaya azim ve istikrarla devam edeceğiz” dedi. Başkanımız Burhan Alıcı’nın konuşmasının ardından Bursa’dan gelen misafirlerimize İlçemizi tanıtan kısa bir sunum yapıldı.

Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu Başkanı Mustafa Uysal ise;
“Dünyada hayatın şehre aktığını görüyoruz. İnsanlar şehirlerde yaşamak istiyor. Şehirler cazip yaşama merkezleri. Şehrin görevlileri de o cazibeyi daha da arttırmak için yarışıyorlar. Fakat son 15 yıl içerisinde bunun doğru bir yol olmadığı konusunda bir kanaat var. Şehirler büyüdükçe şehirlerde hizmet üretmenin, yaşam konforunu arttırmanın maliyeti artıyor. Belli bir noktaya kadar kalkınmasını sağlayan şehirler bu kalkınmasını daha da sürdürebilmesi için planlamalar yapmaya ihtiyaç duyuyorlar. Şehir merkezinde yaşamak bir altyapı gerektiriyor. Ulaştırma, enerji, çevre sorunları bir sorun yumağına dönüşüyor. Sadece ülkemizde değil dünyanın gelişmiş ülkelerinin tamamında ve de gelişmekte olan ülkelerin tamamında en temel sorun haline gelmiştir sürdürülebilir kalkınma. Hayatın gereği olarak sürekli büyümeye çalışıyoruz ama geliştikçe bu gelişmeye paralel ihtiyaçlarınızı nasıl gidereceğinizi bir yandan da gelişmeyi durdurmamaya çalışıyorsunuz. Bütün bunları ele alan sürdürülebilir kalkınma çalışmaları bugün Birleşmiş Milletler bünyesinde bir çalışma grubu olarak yürütülmekte. Bunu ülkemizde yansımaları var. En önemli yansıması ise kent konseyleridir. Kent Konseyleri sivil toplumun bir araya gelerek kentin geleceği hakkında fikir beyan eden oluşumlardır.”şeklinde konuştu.
KOBİ’lerin ve sanayicilerin gelişmesi için çalışan gönüllü bir kuruluş olduklarını söyleyen TOSYÖV Başkanı Habil Duran ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bizler artık dünyanın birlikte çalışmak istediği KOBİ’leriz. Artık biz de sıfır hata ile üretim yapmaktayız. Dünya bizimle çalışmak istiyor. Sanayici olmak hem kolay hem de çok zor. Türkiye’deki şirketlerin ortalama ömrü üç ila beş yıl. Bunun nasıl arttırabileceğimizi araştırıyoruz. Aynı işi yapan komşumuzla nasıl birlikte çalışarak güçlü olabilineceğini düşünüyoruz. Bizler bu toplantıların sivil toplum adına birlikte çalışma adına yapıyoruz. Dünya artık sivil toplum örgütleriyle yönetiliyor. Girişimcilik Türkiye’nin ihtiyacıdır. Bizler üreticiden yana tarafız. Güç birliği yaparak dünyaya hakikaten çok güçlü olduğumuzu gösterelim. Tüm bu konuları Çalıştay içerisinde ele alacağız.” dedi.

Çalıştay’a İnegöl Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen, Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç Dr. Şükrü Dokur, İnegöl Meslek Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Hikmet Sami YILDIRIMHAN, Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu Başkanı Dr. Mustafa Uysal, TOSYÖV Vakfı Başkanı Habil Duran, İnegöl Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı, İnegöl Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü adına Dr. Azim Muhammetli, Belediye Meclis Üyeleri Nedim Bayram, Müfit Besler, 2. OSB Müdürümüz Metin Alper, İKSS Başkanı Tandoğan Taner, CESİAD Başkanı Abdullah EZİM, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, Milli Eğitim Şube Müdürü Özer YILMAZ, Şoförler Odası Başkanımız Bahattin Korkmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Avni KURT, Bursa ve İnegöl Kent Konseyi Üyeleri ile BEBKA yetkilileri katıldı.
 

 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.