HABERLER
İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi
24.04.2013 08:50
 

 İnegöl Belediyesi ile Kent Konseyimizin işbirliğinde hazırlanan ve İnegöl’ün geçmişine ışık tutacak ‘İnegöl tanıtım ve kent rehberi’ kitabının tanıtımı düzenlenen Gala Gecesi ile gerçekleştirildi. İlçe protokolünün katıldığı gecede konuşan Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, İnegöl’ün ekonomisi, tarihi ve kültürel değerleriyle sınırları aşan bir şehir olduğunu söyledi.
Hazırlanan ‘İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi’nde İnegöl’ün; coğrafi yapısı, idari yapısı, İnegöl’ün doğa tarihi, eski çağlardan İnegöl fotoğrafları, İnegöl’ün fethi ve Osmanlı döneminde İnegöl, göçler, Cumhuriyet döneminde İnegöl, İnegöl’ün kültür, ekonomik ve turizm alanları ile birlikte tüm beldeler ve köyler de tek tek resimleri ile yer alıyor.
Yemekle başlayan gala gecesinin açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanımız Burhan ALICI yaptı. Başkan ALICI, Kent Konseyleri’nin siyasetten arınmış, tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışmalarını sürdüren sivil toplum oluşumları olduğunu söyledi.
Kültür Sanat Turizm ve Tarih Çalışma Grubumuzun yapmış olduğu yaklaşık bir yıllık çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ‘İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi’nin gerek ilçemizin tanıtımında, gerekse gelecekte kullanılmak üzere bir kaynak oluşturacağını ifade eden ALICI; “İnegöl sevdalısıyım diyen her vatandaşımız, arşivinde gururla bu eseri bulunduracaktır. Bu çalışma ilçemizin yıllara sarih olarak gelişimine ışık tutacaktır” dedi.
Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ ise, 19 milyon 902 bin kilometrekareye ulaşan yüz ölçümüyle, 600 yıl boyunca dünyaya; ilah-i kelimetullah ile adalet ile medeniyet ile hükmetmiş bir devletin doğduğu topraklarda yaşamanın büyük bir onur ve Rabbimizin büyük bir nimeti olduğunu vurgulayarak; İnegöl’ün tüm yönetici ve vatandaşlarıyla bütün renkleri ve bütün farklılıklarıyla bu bilince sahip olduğunu belirtti.
“Yaşayanların şekillendirdiği bir şehir değil, içinde yaşayanları şekillendiren bir gönül coğrafyasıdır İnegöl” diyen AKTAŞ konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Balkanlara gittiğinizde İnegöl karşılar sizi. Macaristan’a uzandığınızda, Kafkaslara yolunuz düştüğünde İnegöl’den sesler ve izler keşfedersiniz. Umulmadık bir yerde İnegöl köftesi tadabilir, Newyork’ta İnegöl Mehterine rastlayabilirsiniz. 100’den fazla ülkede İnegöl mobilyasıyla karşılaşabilirsiniz. İnegöl’ün şifa kaynağı Oylat’ı anlatabilir size bir yabancı. Nabzı sınırlarımızın ötesinde atan bir dünya şehridir İnegöl’ümüz. İşte bizler her alanda kendisini bir adım öne çıkartan böylesine güzel bir şehirde yaşıyoruz” dedi.
İnegöl’de yaşayan veya İnegöl ile ilgilenen herkesin öğrenmek istediklerine öz olarak cevap verecek şekilde bir Kent Rehberi Kitabı hazırlamaya çalıştıklarını da dile getiren AKTAŞ, “Bizlere sahip olduğu tüm değerlerini ve bereketini cömertçe sunan bu şehri daha iyi tanıtmak ve değerlerini korumak için iki yıldır çalışan bir ekibimiz var. Bu çalışmada emeği geçen tüm ekibe ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kent Müzesi İnegöl’ün belleği için ne kadar önemli bir alanı kapsıyorsa bu kitabında en az onun kadar tarihe not düşülecek öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Kentimizin hem gelişimi konusunda bilgiler vermek, hem de bugünkü yaşamını geleceğe aktarmak düşüncesiyle hareket ettik. Kentimizin kültür-sanat zenginliğini tanıtan ve gelişmesine katkıda bulunan bu çalışmamızı inceleyenlerin veya merak edenlerin zihinlerinde İnegöl canlansın istedik. Sizler için hazırladığımız bu kent rehberinde kültürden turizme, spordan sanata, tarihe, ticari hayata kadar bütün değerlerini bulma şansınız olacak” ifadelerinde bulundu.
Kaymakam Aziz İNCİ, bu kitapla İnegöl’ün tarihinde bir kilometre taşı, bir tespit yapıldığını kaydederek; “Bu kitabın tanıtımıyla, bu kitabın hazırlanmasıyla aslında kendimize bir ayna tutuyoruz, kendimizi görüyoruz. Arkadaşlarımın ellerine sağlık. Biz çok büyük bir kentiz ve büyük bir ekonomiyiz. Elbette ki eksiklerimiz var, ama müsaade edin ki her yıl Anadolu’daki bir kasaba kadar büyüyen kentin eksikleri olacaktır. Ama bu kent, hızla büyümenin getirdiği problemleri çözebilecek iradeye, azme, yetişmiş insan gücüne ve deneyime de sahiptir. Bir başka avantajımız, bu kent enerjisini ve sinerjisini birliktelikten alıyor. Birçok büyük vilayetin başaramadığını bu kent başarıyorsa, sebebi bu birlikteliktir” dedi.
İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi kitabının galasına katılan Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise, bu gecenin çok özel bir gece olduğuna dikkat çekti. İnegöl’e övgüler yağdıran Milletvekili Şahin, “Hepimizin gönlümüzdeki en müstesna yeri ayırdığı, doğum yerimiz, toprağımız İnegöl. Bunun için mücadele ediyoruz. Hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki, İnegöl 81 vilayetten insanları içerisinde barındıran, Kafkaslardan, Balkanlardan, yakın coğrafyamızın her yerinden insanları içinde barındıran güzel topraklar. İnegöl’de doğan, İnegöl’de doyan, İnegöl’de geçici olarak konaklayan, hatta İnegöl’den geçerken köfte yiyenler dahi bizim için İnegöllüdür. Ben böyle bir hafızayı oluşturanlara teşekkür ediyorum. Bu, gelecek nesillere birikim olarak kalır. Evveliyatında da buna benzer çalışmalar yapılmıştı, ancak bu defa köylerde ilave edilerek çok güzel bir çalışma yapılmış. Ben bu çalışmayı ortaya çıkaran önce genç arkadaşlarımızı, Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı’yı ve tabi böyle bir esere destek veren çok değerli, çalışkan, enerjik, genç Belediye Başkanımızı kutluyorum” dedi.
Protokol konuşmaları sonrasında geceye katılanlar da kürsüye davet edilip tek tek Kent Rehberi ile alakalı görüşlerini bildirdiler. Ayrıca geceye katılan herkese İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi Kitapçığı dağıtıldı.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.