HABERLER
Kent Konseyinde Yeni Dönem
14.07.2014
 
Kent Konseyinin 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı Sani Konukoğlu Konferans Salonunda düzenlendi. 5 yıldır Kent Konseyi Başkanlığını yürüten Burhan Alıcı, Başkanlığı Haydar Cerrah’a devretti.
 
Sani Konukoğlu Konferans Salonunda düzenlenen genel kurul toplantısına, Belediye Başkan Yardımcıları Alper Taban, Adil Kansu ve Gülhan Şahin, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, İnegöl Genç İşadamları Derneği Başkanı Bahadır Bayraktar, İNGAZ Genel Müdürü Faruk Coşkun, belediye daire müdürleri, bazı okul müdürleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Burhan Alıcı yaptı. Alıcı: “Kent konseyleri, kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşericilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye yardımcı olmak üzere 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 76. maddesiyle yasal olarak işlerlik kazanmıştır. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde İnegöl Kent Konseyimizi; 2 meclis, 9 çalışma grubu olarak oluşturduk. (Kadınlar Meclisi, Gençlik Meclisi, Trafik Komisyonu Çalışma Grubu, Eğitim Çalışma Grubu, Kültür, Sanat, Turizm ve Tarih Çalışma Grubu, Doğal Afetlere Hazırlık Çalışma Grubu, Kentlilik ve Çevre Bilinci Oluşturma Grubu, Engelliler Çalışma Grubu, Sağlık Çalışma Grubu, Çocuklar Çalışma Grubu ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Çalışma Grubu) Gönüllü olan her vatandaşın katılabildiği ve yaşadığı ortama duyarlı olan Kent Konseyi Üyeleri bu ortamı daha da yaşanabilir kılmak için elini taşın altına koyarak yaşadıkları şehre değer katabilmek amacıyla kendi sorumlulukları haricinde bir sorumluluk daha alıyorlar” dedi.
 
Bu dönem içerisinde yapılan etkinliklere de değinen Alıcı; Hanımlar El Emeği Çarşıları, Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri, Kadın Hakları Konferansları, Kadın Hastalıkları Konferansları, Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri, Eğitimde El Ele Kampanyasında SBS ye Hazırlık Kursları, 23 Nisan Şenlikleri, Eğlenceli Atletizm Etkinleri, Trafik Bilgi Yarışmaları, Aile içi İletişim Seminerleri, Gençlik Şölenleri, Tiyatro Gösterileri, Evlilik Okulu Projesi, Bisiklet Etkinlikleri, Özel Çocuklar Sportif Etkinlikleri, Engelleri Kaldıralım Projesi, Engelli Hakları El Kitapçığı, Engellilere Yönelik Tiyatro ve Gezi Etkinlikleri, İnegöl Tanıtım ve Kent Rehberi, Kent Ormanı Proje Hazırlığı, Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Çalıştayı, Şoförlere Eğitim Seminerleri ve Yangın ve Doğal Afete Hazırlık Seminerleri gibi pek çok proje gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
 Alıcı konuşmasının devamında; “Bilindiği üzere, Kent Konseyi siyasetten arınmış, tamamen gönüllülük esasına dayalı, sivil bir oluşumdur.  Bizlerde geçtiğimiz 5 yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarda hep siyaset üstü olduk. Yerel seçimlerin gerçekleşmiş olması dolayısıyla bugün geldiğimiz noktada, Kent Konseyi yasal görev sürecini doldurmuştur. Bugün burada Kent Konseyimizin yeni Başkan ve Yürütme Kurulu Üyelerini seçeceğiz. Seçilecek olan yeni başkan ve yürütme kurulu üyeleri en kısa süre içerisinde çalışma grubu ve meclisleri oluşturarak, bizlerin devrettiği bayrağı en iyi şekilde taşıyacaklardır. Kent Konseyimizin komisyonlarınca hazırlanılarak, gerek İnegöl Belediyesiyle, gerek Milli Eğitim Müdürlüğü, gerek Halk Eğitim Merkezi olsun birçok kurum ve kuruluşla işbirliği içerisinde çalışma gerçekleştirerek, İnegöl’de hayırlı hizmetlere vesile olduk. Gerçekleştirdiğimiz birçok sosyal projede, buradan ismini sayamayacağım birçok sponsorumuz gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarda bizlere katkıda bulundu. Hepinize katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Oluşturacağımız yeni Kent Konseyinin; kent dinamiklerini tutan, daha canlı, daha sistematik ve daha aktif çalışma yapacağını ümit ve temenni ediyorum. Oluşturulacak yeni dönem Kent Konseyi, kentimize hayırlı olsun” dedi.
 
Adından söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ise Kent Konseylerinin önemine dikkat çekerek: “Kent Konseylerinin çalışmaları çok çok önemli. Gelişen, büyüyen kentlerin iyi yönetilmesi, bu hususta toplumun değişik katmanlarının katkı koyması, bizim açımızdan, kent açısından, ülkemiz açısından çok önemli. Kent konseyimizde; kentin vizyonu, kentlilik bilinci, kentin hak ve hukuku, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma hususlarında katılımcı ve yönetim ilkesine uygun bir şekilde çalışmalar gerçekleştirilecek ve yapılan bu çalışmalar her zaman için, halkın tüm kesimlerine açık birer demokrasi platformları olacak. Şehrimizi geleceğe taşımada tüm kentimizle, kent dinamiklerimizle, kent katmanlarımızla birlikte olmaya, kentin problemlerini hep birlikte çözmeye, beraber üretmeye ve onların desteğini almaya ihtiyaç duyuyoruz. Bunu da yapmaya kendimizi mecbur olarak görüyoruz ve her platformda bu çalışmaları destekliyoruz. İnanıyorum ki İnegöl Kent Konseyimiz en güzel şekilde çalışmalarını sürdürecek ve kentine katkı koyacak ve koymaya devam edecektir. Ben 5 yıl boyunca Kent Konseyi başkanlığını yürüten Sayın Burhan Alıcı ve ekibine, şehrimiz için yapmış oldukları tüm çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Kent Konseyinde yeni dönemde Haydar Cerrah Bey kardeşimiz sorumluluk üstlenecek. Kendisine ve ekibine kolaylıklar ve başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Cerrah yaptığı konuşmada: “Kent konseyi 2.olağan kongresinin İnegölümüze ve siz kıymetli konsey üyelerine hayırlı olmasını diliyorum. Birbirinden nitelikli ve saygın insanlardan oluşturduğumuz listeyle kent konseyi 2.dönem başkanlığına aday olduğumu bildirmek istiyorum. Doktorundan mühendisine, eğitimcisinden mimarına, şairinden yazarına, ev hanımından işçisine, iş adamından engellisine, avukatından iş kadınına onlarca değerli insan ile güzel İnegöl’ümüze daha da güzellik katma mücadelesi vereceğiz Oluşturacağımız çalışma gruplarıyla bu şehirde yaşayan herkesi katılmaya ve proje yapmaya davet ediyorum. Plan ve projelerimizi, hemen uygulanabilir, orta vade ve uzun vadede uygulanabilir projeler olarak üçe ayıracağız. Batıda var olan ting-teng kuruluşları gibi hem STK’lara hemde siyasi partilere birbirinden güzel projeler sunmuş olacağız” dedi.
 
Cerrah konuşmasını şöyle sürdürdü: “İçinizde tanıştığımız ve birlikte çok güzel projeler yaptığımız arkadaşlar var. İnşallah sizlerin destek ve onaylarıyla bir beş senede Kent Konseyi Başkanı olarak çalışmak istiyorum. Ortak amacımız bu şehre hizmet etmektir. Kent konseyi ücretli değil gönüllülük esasıyla çalışılacak bir kurumdur. Dini, dili, fikri ve statüsü ne olursa olsun mutlaka birlikte yapacak güzel projeler vardır.  Sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. Yarın ramazan başlıyor. Şimdiden hepinizin ramazan ayını ve ardından bayramını tebrik ediyorum.”
 
YENİ YÖNETİM
Haydar Cerrah başkanlığındaki yeni Kent Konseyinde yönetimi: “Ali Doğru, Turan Güvercin, Resul Gümüş, Mehmet Katırcı, Ali Yoran, Müslim Karataş, Mine Satıcı, Şeyma Topalak. Yedek üyeler: A.Edip Başaran, Orhan Erdoğan, İsmail Arslan, Mehmet Sarı, Serhat Uçar, Özlem Tanman, Vahide Coşkun, Özgür Öztürkten oluştu. Genel Sekreterliğe’de Volkan DERMAN getirildi.
 
Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.