HABERLER
Vefa ve Hatırlama Gecesi
18.12.2014
 
VEFA VE HATIRLAMA GECESİ
İnegöl’ün kültür-sanat, spor, edebiyat ve akademik alanda yetiştirdiği önemli isimler, önceki akşam Mobilya Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programla bir araya geldiler. 16 İnegöllü ünlüye programda plaket takdim edildi.
 
KENT KONSEYİ DÜZENLEDİ
 
İnegöl Kent Konseyimiz tarafından tertip edilen programda Mutlu Topçu’dan İsmail Arca’ya, neyzen Muharrem Dere’den Rektör Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu’na, TRT Sanatçısı Rüstem Avcı’dan Uzman Tarihçi Sinan Çuluk’a kadar 16 isim, hemşerileriyle buluşturduk.
 
16 İSMİ BULUŞTURDUK
 
 Programda konuşan Kent Konseyi Başkanımız Haydar Cerrah; 
 
“Bir ayı aşkın zamandır yaptığımız çalışmanın sonucu olarak işte birbirinden kıymetli 16 İnegöllü değerimiz ile karşınızdayız. İnegöl’de ilk ama son olmamasını umduğumuz böyle bir çalışmayı yapmış olmanın Kent Konseyi olarak haklı gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. 
 
16 farklı yerde yaşayan değerli insanı, aynı akşam ve aynı erde toplamanın ne demek olduğunu, nasıl organizasyon olduğunu takdirlerinize bırakıyorum” dedi.
 
15 OKULDA SEMİNER VERDİLER
 
İnegöllü ünlülerin gün içinde farklı okullarda seminerler verdiklerini anımsatan Başkanımız Cerrah; “Bugün İnegöl’de deyim yerindeyse tam bir beyin fırtınası vardı. Tam 15 okulumuzda konferans, seminer ve kariyer toplantısı yaptık.
 
 Bu gelen İnegöllü değerlerimiz on binlerce gencimizle okullarda buluştular ve hayata dair tecrübelerini onlarla paylaştılar. Hepsini alkışlıyorum yürekten tebrik ediyorum. Bu gün ve bu çok anlamlı çalışma İnegöl’ün tarihine geçecektir” 
 
ÇIĞIR AÇMAK İSTİYORUZ
 
Başkanımız konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“İnegöl’ümüz mobilya, tekstil ve sanayi bakımından tam bir marka ve cazibe kentidir. İşsizliğin sıfır olduğu ender kentlerden birisidir. Kent konseyi olarak hedefimiz ve gayemiz İnegöl’ü idare eden bu dinamik mülkü amirlerimiz ile birlikte edebiyat, sanat, spor, turizm ve akademi konularında da konuşulan bir kent haline getirmektir. Birlikte bir çığır açmak ve bir gelenek oluşturmak istiyoruz” 
 
DUYGULU HAYAT HİKÂYELERİ
 
“İnegöllülere vefa ve hatırlatma gibi bir çalışma yapmasaydık mesela şair, yönetmen, senarist, TV programcısı, Türkiye ve dünya marka uzmanı olarak hizmet veren, ABD’de Michael Kırık olarak bilinen neyzen Muharrem Dere’yi tanıyamayacaktık. Yani şu bizim Esenköylü Muharrem’i. 
 
Ya da yüzlerce konferans vererek binlerce gencimizi üniversiteye hazırlayan, dört tane kitabı olan, TV’ler de ve radyolarda aile ve çocuk üzerine konuşan sınıf arkadaşım psikiyatri yazar Faruk Öndağ’ı size nasıl tanıtacaktım? 
 
Hani şu sanayide koltukçu çırağıyken parmağını kesen Faruk’u. Buradaki bütün katılımcıların kim bilir ne kadar önemli ve duygulu hayat hikâyeleri vardır” 
 
GELECEĞE BİR TOHUM ATIYORUZ
 
Başkanmız, İnegöl’de başlattıkları kitap okumalarından da bahsetti. Başkanımız Cerrah; 
 
“İnegöl’de kültür ve edebiyata olan ilgiyi artırmak için milli eğitim ve liselerle işbirliği halinde okullarda son dönem edebiyatımızın önemli isimlerinde Sezai Karakoç ve Mustafa Kutlu okumaları başlattık. 
 
Şu anda dokuz okulda 250 civarında öğrenci, öğretmenleri öncülüğünde bu yazarların kitaplarını okuyorlar. Geleceğe bir tohum atıyoruz. Buradan okul müdürlerimize ve bu gönüllü öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum” 
 
“İnegöllülere vefa ve hatırlatma çerçevesinde bu akşam burada plaket ve hediye takdimi yapacağız. Yarından sonrada dışarıda gördüğünüz 1,5 metre büyüklüğünde panoları şehrin önemli caddelerine asacağız. 
 
Ümit ediyoruz ki bu kentin yeni edebiyatçı, sanatçı, sporcu ve akademisyen adayları bir parça daha motive olurlar. Bize destek olan Kaymakamımız Ali Akça’ya, maddi ve manevi bütün desteğiyle bizimle olan Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a,  tüm kent konseyi üyelerine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
PROGRAMA KATILAN İNEGÖL’ÜN ÜNLÜLERİ
Konuşmanın ardından birer birer sahne alan ünlüler İnegöl anılarını paylaştı. 
Futbolcu Gökhan Güleç, 
eski futbolcu ve Teknik Direktör Mutlu Topçu, 
Psikiyatrist Yazar Faruk Öndağ, 
Neyzen, Yönetmen ve Yazar Muharrem Dere, 
Seramik Sanatçısı Adil Cangüven, 
Prof. Dr. Nusret Erdoğan,  
Sanatçı-Şair Nuri Şekerciler, 
Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, 
Uzman Tarihçi Sinan Çuluk, 
Prof.Dr. Dursun Hazer, 
TRT Ses Sanatçısı Rüstem Avcı, 
Eski Futbolcu İsmail Arca, 
Gazeteci-Yazar Gökhan Özcan, 
Doçent Dr. Cenap Çakmak, A
raştırmacı Yazar Recep Akakuş, 
Tarihçi Yazar Numan Kartal’a teşekkür plaketleri takdim edildi.
 
TÜRKİYE ÇAPINDA DEĞERLER
 
Programın sonunda bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Alinur Aktaş;
 
 “İnegöl Türkiye mozaiği. Çünkü burada Anadolu’nun çeşitli yerlerinden göçüp gelenler var. Bu şehir yıllardır üretiyor. Sadece mobilya, köfte üretmiyor. Sadece kaplıcasını sunmuyor. Aynı zamanda Türkiye çapında değerleri sunuyor. İnegöl’de yetişmiş gerçekten önemli değerler var. 
 
Biz şehir olmak istiyorsak; İnegöl’e sahip çıkmalıyız. Gençlerimizin, İnegöllü vatandaşlarımızın bu değerlerimizden örnek almalarını istiyoruz. Hepimiz bu şehre ortak değer olarak sahip çıkalım. İyi ki varsınız” dedi.
 
‘ESKİ DOSTLAR’I OKUDU
 
Kaymakam Ali Akça da yaptığı konuşmada ‘Eski dostlar’ şarkısına atıfta bulunarak; 
 
“O şarkıda unutulmuş birer birer eski dostlar diyor ama biz unutmamışız. İnegöl, değerlerini hatırlamasıyla üzerine düşeni yapmıştır. Unutulmamak, hatırlanmak en insani duygudur. Zaten aramız da olan değerlerimiz rol model olarak öğrencilerle güzel anılarını paylaştılar. Bu güzel gecede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
 
Programın sonunda Grup Nağme solisti Cem Taşkıner, “Eski dostlar” ve “Nasıl geçti habersiz” adlı eserleri katılımcılarla birlikte seslendirdi.
 
Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.