HABERLER
Çocuk Eğitimindeki Sıkıntılar
10.02.2015 10:10
 

 

                  İnegöl Kent Konseyi çocuklar meclisi sorumlusu ve aynı zamanda Kadınlar Meclisi üyesi, çocuk gelişim uzmanı Sn. Mine ATICI yaptığı basın açıklamasında çocuk eğitimindeki sıkıntılara değindi. Her türlü maddi ve manevi imkânlar sağlanmasına rağmen toplumun ve çocukların neden giderek mutsuzlaştığı sorununa değindi ve şunları söyledi.
Çocuk ve gençlerde davranış problemleri, suça meyil ve toplumla zıtlaşma gün geçtikçe artmakta, işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.
İyi birer anne baba olabilmek için ciltlerle kitap okuruz. Dünyanın özellikle batının çocuk yetiştirme ekollerini takip ederiz. Çocuklarımız için en iyisini yaptığımızı sanırız. İyi ama uygarlık, bilim, teknoloji bu kadar gelişmişken, bizler bu kadar okuyup onlar gibi çocuklarımızı eğitmeye çalışırken; davranış problemli, suça meyilli, anti-sosyal, yalnız, mutsuz bir nesil nereden çıkıyor? İnsanlığın yararına olan bu gelişmeler neden toplumu daha ileriye götürmüyor? Belli ki, temelde çok büyük bir yanlış yapıyoruz.
                Bu yanlış ne olabilir diye düşünürsek; aslında cevap çok basittir. Bu yanlış İnsan davranışı ile teknoloji birbirinden çok farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Davranış teknoloji gibi kalıp değildir. Yani başka bir ülkede üretilen cep telefonu alır çokta rahat kullanabilirsiniz ama çocuk ağladığında asla kucağa alınmamalı, uyutulurken mutlaka yalnız olmalı, vb. gibi bizim kültürümüze ait olmayan bir ekolle çocuğunuzu yetiştirmeye kalkarsanız sıkıntı doğacaktır. Çünkü bizim aile bağlarımızın gücü; anne ile bebeğin birbiri ile bolca teması sonucu oluşan güvenli bağlılıktan geçer.
Peki, kültürümüze göre doğru olmayan bu akademik verileri (en değerlimiz) çocuklarımız üzerinde uygulamaya çalışmamız kime hizmet ediyor acaba?
Bu pencereden bakıldığında cevapların dünyadaki global güçler olduğu açıktır.
Biz anne babalar; dünyaya hakim global güçlerin kendi çıkarlarına hizmet edecek tek tip insan dizayn etme istekleri doğrultusunda, dünyadaki toplumlara zerk etmeye çalıştıkları global zehir, suni insanlık kültürünü maalesef çocuklarımız üzerinde uyguluyoruz. İşte çocuklarımızdaki bizi üzen, toplumsal çöküntüye sebep olan tüm davranış kalıplarının temeli budur. Çünkü  Topyekûn bir dünya kültürü yaratılmaya çalışılırken, özel alt kültürlerle bu dünya kümesi kültürü çatışmaktadır.
Bizlerin yardımıyla bu global kültür virüsü toplumumuza her açıdan saldırarak hükmetmeye çalışmakta, bundan dolayı da köklü kültürümüzden gelen öz değerlerimiz ile yeni yaklaşımlar sürekli çatışmaktadır. Bu makas açıldıkça da kuşaklar arasında daha büyük yaralar oluşmaktadır.
Bu söylenenlerle amaç; ne batı düşmanlığı ne de insanların ortak iyi değerlerde, erdemlerde tek bir değere sahip olamazlar algısı oluşturmak değildir. Bilakis bizim dinimiz tüm insanlara, tüm güzel ortak değerleri bir çatıda toplamaya yönelik mesajlar iletmektedir. Üstelik bu doğruları yaşamak, yaşatmak için herkesin Müslüman olma zorunluluğu da yoktur.
Burada kasıt kuramsal bilgi ile tolumun manevi çöküntü ve kirliliğini temizleyemeyeceğimiz gerçeğidir.
Bilim, ilim, tabii ki yayılmalı ancak insan davranışı söz konusu olduğunda dikkatli olunmalıdır. X ülkesinde yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerle bizim ülkemizde çocuk yetiştirmeye kalkmak ülkemizde toplumsal çöküntüye neden olacaktır. Doğrusu şudur; X ülkesinde yapılan araştırma sonuçları, milli, dini, ahlaki  değerlerimize göre değerlendirilmeli; söz konusu davranışlar değerlerimizle örtüşecek niteliğe dönüştürüldükten sonra  uygulanmalıdır.
 
 

MİNE ATICI
ÇOCUK GELİŞİM ÖĞRETMENİ
KENT KONSEYİ ÇOCUKLAR MECLİSİ SORUMLUSU

 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.