HABERLER
İnegöl’ün En’lerine Vefa
15.12.2015
 

Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ Cuma akşamı gerçekleştirildi. Aslen İnegöllü olup ülkemize ve şehrimize değer katan görevlerde yer alan 17 isim, programda İnegöllülerle buluştu.
Kent Konseyi ve İnegöl Belediyesi’nin bu yıl 2’ncisini gerçekleştirdiği ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ dün akşam Mobilya Müzesi salonunda yapıldı. Aslen İnegöllü olan ancak birçok kişinin İnegöllü olduğunu dahi bilmediği Türkiye’ye mal olmuş 17 isim, ilçe halkıyla buluştu.
 
YILDIZLAR GEÇİDİ
Ülkemizde farklı alanlarda ciddi başarılar elde eden isimlerin hem ilçe halkıyla buluşması, hem de bu isimlerin plaketle onurlandırılması amacıyla yapılan programda, eski hatıralar ve anılar da paylaşıldı. İlçe halkının da katılım gösterdiği program, adeta yıldızlar geçidine döndü.
 
BU İSİMLERİN HEPSİ İNEGÖLLÜ
Programda İnegöl’ün spor alanında parlayan yıldız isimleri İsmail Güldüren ve Ayhan Akman, yazarlık alnında gösterdikleri başarılarla öne çıkan Cemil Kavukçu ve Rauf Kavukçu, eski TRT sanatçısı Memduh Cumhur, halen İnegöl’de bulunan ilçemizin önemli değerlerinden Fikri Bayraktar, Türkiye’de 2 numaralı imam hatip diplomasını elinde bulunduran ve İnegöl İmam Hatip Lisesinin de kurucu müdürü Nusret Vardar, eski siyasetçiler, Burhan Orhan, Ahmet Sünnetçioğlu, Sedat Kızılcıklı ve Refik Tabakoğlu, İnegöllü olan ancak birçok insanın İnegöllü olduğunu bilmediği 3. Ana Jet Üst Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar, Nihat Güner, Prof. Dr. Mustafa Ülgen, Hürriyet Gazetesi spor Beşiktaş ve Milli Takım muhabiri İsmail Er, Prof. Dr. Adnan Erkuş ve ressam Mükerrem Turhan İnegöllülerle buluştu.
 
HATIRALARLA DOLU GECE
Programda özellikle eski siyasetçilerin anıları dinleyicileri kahkahalara boğarken, eski İnegöl ile ilgili de hatıralar paylaşıldı. 1940’lı, 50’li, 602lı yıllardan kalan hatıralar kimi zaman hüzünlendirdi, kimi zaman güldürdü.
 
HEPSİNİN ORTAK ÖZELLİĞİ…
İnegöllülere Vefa ve Hatırlama gecesinin açılışında, programın mimarı Kent konseyi Başkanı Haydar Cerrah bir konuşma yaptı. Haydar Cerrah, Kent Konseyi ve İnegöl Belediyesi işbirliğinde bu yıl 2’ncisini düzenledikleri bu özel gecede çok özel anlar yaşanacağını ifade ederek, “Bir kısmı İnegöl’de yaşayan ve bir kısmı da ülkemizin çeşitli şehirlerinde yaşayan birbirinden kıymetli 17 kişiye bu akşam burada plaket takdim edeceğiz. Yoğun işlerini erteleyerek bu programa katılan tüm konuklarımıza çok teşekkür ediyorum. Konuklarımızın ortak özellikleri İnegöllü olmaları ve İnegöl’e hizmet etmeleridir” dedi.
 
8 OKULDA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTULAR
“Bu akşam bazen duygulandıran, bazen de çok komik gelecek anılara ve olaylara şahit olacağımızı şimdiden söyleyebilirim” diyen Cerrah, “Bugün İnegöl’e gelen kıymetli misafirlerimizin 8 kişi, 8 ayrı okulda kariyer söyleşisi yaptılar. Mobilyanın başkenti olan İnegöl’ün gelecekte sporun, kültür ve sanatın da başkenti olmasını arzu ediyoruz. Bizler köküyle gövdesiyle, meyvesiyle büyük bir milletiz. Toprağın üzerindekiler kadar altındakiler de bizim için çok değerlidir. Vefa, bizim için İstanbul’da bir semt değildir” ifadelerinde bulundu.
 
MEVLANA’NIN ÖĞÜDÜNÜ DÜSTUR EDİNDİK
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise Mevlana2nın bir sözü ile başladı konuşmasına. “Mevlana der ki; dostlarını daima vefa ile hatırla can, arayan sen ol, bulan sen. Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın hakka vefası olmaz” sözünü anımsatan Aktaş, şöyle konuştu: “742’nci vuslat yıl dönümünde saygıyla andığımız Hz. Mevlana’nın bu öğüdünü kendimize düstur edinerek 2 yıldır dostlarımızı anmak için burada toplanıyoruz. Geçen yıl 1’incisini yapmıştık. Ben burada doğmuş büyümüş bir kardeşiniz olarak şehrimle gururlanıyorum. Allaha şükürler olsun ki biz paşalar da yetiştirmişiz, siyasetçiler de yetiştirmişiz, biz devlet adamları da yetiştirmişiz, bürokratlar da yetiştirmişiz… Velhasıl İnegöl olarak mobilya ve köftede nasıl ün salmışsak, inanıyorum ki bu değerli büyüklerimizle ünümüz daha da artacak.”
 
HEPSİ ÜST DÜZEY GÖREVLERDE
“Vefa İstanbul’da bir semtin ya da bozacının adı değil. Vefa gerçekten önemli. Keşke onlara daha fazla buluşabilsek. Ama hepsi üst düzey görevlerde. Belki İnegöllü olsa da programı her zaman uymayanlar var. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. 8 ayrı okulda çocuklarımızla bir araya geldiler. Gerçekten bu devirde çocuklarımızın rol modelle ilgili büyük sıkıntısı var. Hepsi ayrı ayrı bir değer ve tecrübelerini, bilgilerini çocuklarımızla paylaştılar.”
 
TADI DAMAĞIMDA KALDI
Son olarak konuşan Kaymakam Ali Akça da “Bu akşam asıl ev sahibi olarak gördüğüm ahde vefa gecesine katılım göstererek bizlerle birlikte olan değerli dostlarımızdır. Geçen yıl bu programın tadı damağımda kalmıştı. Bu çerçevede ben İnegöl Belediyesi ve Kent Konseyimize teşekkür ediyorum. İnşallah 3’üncüsünde buluşmak dileği ile” ifadelerinde bulundu.
 
Konuşmalar sonrası Ahmet Bayhan’ın sunumuyla İnegöl’ün 17 değeri tek tek sahneye çağırıldı. 17 isim, özgeçmişleri okunduktan sonra kısa birer konuşma da yaptılar. Plaketleri ise protokol üyeleri takdim etti. Programa Cem Taşkıner de şarkılarıyla renk kattı. Program sonunda 17 isim, hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.