HABERLER
Nerede O Eski Anne Babalar
02.02.2016
 

 İnsanların eskiden daha sağlıklı aile bağlarına sahip olduklarını belirten Mine Atıcı, günümüz ailelerinin genel olarak küçük şeylerden boşanmaya gittiğini ifade ederek, “Bireyselleşmiş, bencil olmayı kişiliğini ortaya koymak, ezilmemek zanneden biyolojik anne-babalar türedi. Sayıları da maalesef her geçen gün artmakta” dedi.

 
Geçmiş dönemdeki “anne-baba” bağlarının günümüzdeki aile kavramına örnek teşkil ettiğini belirten Atıcı, gençlerin evliliklerini tek düşünce üzerinden hareket ettirme çabalarının ayrılıkları getirdiğini ifade etti.
 
NEREDE O ESKİ ANNE-BABALAR…
Mine Atıcı, “Hemen her konuda eskiye özlem vardır ve hep nerede o eski eşyalar, evler hatta çocuklar diye ah vah eder insanlar. Bu eskiye özlemin aile ile ilgili kısmında şüphesiz en önemli özlem nerede o eski anne-babalar olmalıdır. Hepimiz anne-babamızı düşündüğümüzde; ilk kuracağımız cümleler vefakâr, cefakâr, çilekeş annem ya da babam olur. Onların yaşadığı türlü türlü olumsuzluklar karşısında dağ gibi dimdik duruşları gelir aklımıza. Derin bir iç çekerek“Anne babalar önemlidir ama benim annem ya da babam ayrıdır. Dağ gibi, güneş gibi kadındı/adamdı´ deriz. Onları dağ gibi, güneş gibi yapan; zorluklar karşısında dimdik ayakta durmaları, yılmadan usanmadan her gün yeniden ailesinin üzerine sıcaklık, aydınlık, huzur vermek için doğmalarıdır. İşte bu yüzden gözümüzde devleştiler. İdolümüz oldular. Bizler anne babamızdan öğrendik; güçlü olmayı, yılmamayı, en ufak mağlubiyette kaçmamayı, başarmak için çaba, sabır, sebat gerektiğini. Peki, bu nesil kimden öğrenecek bunları? Günümüzde toplumsal ve kültürel değişimlerin aileye yansıması sonucunda bireyselleşmiş, bencil olmayı kişiliğini ortaya koymak, ezilmemek zanneden biyolojik anne babalar türedi. Sayıları da maalesef her geçen gün artmakta” dedi.
 
EVLİLİK BİR OLMAK DEĞİL, BİRLİK OLMAKTIR
Atıcı, “Acaba bizim anne-babalarımız hep aynı şeyi düşünüyor, aynı şeyi seviyordu da mı ayrılmadılar yoksa onlar yeni nesil terimle ezik mi idiler. Bilakis onlar gerçekten evliliğin, ailenin ne olduğunu bilen insanlardı. Evliliğe bir olmak değil, birlik olmak sanatı diye bakabilen, karşısındaki kişiyi değiştirmek değil onunla yaşayabilmek için çabalayan belki eşinden daha fazla fedakârlık yapan ama ailesini bir arada tutabilen insanlardı. Yeni nesilde ise bu durum tam tersidir. Gençler en başta evlenirken evlilik kavramını bilmeden evleniyorlar. Eşinle hep aynı şeyleri seveceksin, aynı bakış açısına sahip olacaksın zannediyorlar. Yani evliliği bir olma sanatı gibi düşünüyorlar. Tabii kısa bir süre sonra da ilk duvara çarpıyorlar. Çünkü karşıdaki kişi aynadaki aksi değil. Bu defa onu değiştirme kendine benzetme çabası başlıyor. Maalesef bunda da başarılı olamıyorlar. Çalışmalar devam ederken karşılıklı çatışmalarda şiddetleniyor. Bazen bu kargaşanın içinde bazen de çatışmalara bir çözüm gibi düşünülerek aileye bir de çocuk ekleniyor. Sorunların altından kalkılamayacak hale geliyor. Sevgileri nefrete dönüşüyor, saygıları bitiyor. Kurmaya çalıştıkları ailenin altında eziliyor, kayboluyorlar ve evliliği kocaman bir sorun olarak görmeye başlıyorlar. Tabii en kolay yol; ülkemizde de boşanmaların önemli bir bölümünü oluşturan ‘Fikir Ayrılığı´ nedeni ile boşanma. Kılıfta hazır ben mutsuzsam çocuğumda mutsuz olur. Oysa bu o kadar kolay değildir” şeklinde konuştu.
 
ÇOCUKLAR ONLARA KARŞI DAVRANIŞLARINIZLA İLGİLENİRLER
Boşanmanın çocuk için travmatik bir durum olduğunu aktaran Atıcı, “Travmanın atlatılması için aileden, daha ileri boyutta terapistten yardım alınması gerekir. Sadece aynı fikirde olmamak çocuğunu bu travmanın ortasına atmak için yeterli midir? Ya da sadece bu sebeple boşanmak, kolayı seçmek yenilmek değil midir? Bu şekilde kendi hatalarını görmeden, gerekli çaba ve özveriyi göstermeden, gerektiğinde sabretmeden kolay yol seçildiğinde;  çocuğa ne öğretilmektedir? Çocuklar ona ne söylendiğiyle değil nasıl davranıldığıyla ilgilenirler. Böyle bir durumda çocuğun anne babasından öğrendiği ilk ders kolayı seçmek, uğraşmamaktır. Gerçek aile kavramını tam olarak öğrenemeyecek, ailede alması gereken yukarıda bahsedilen duygularının yanı sıra temel güven,  bağlılık, sevme sevilme duyguları da eksik kalacaktır. Küçücük çocuk kendi doğrularını bulabilmek için ailesiyle yaşayan çocuklardan iki katı fazla çaba sarf etmesi gerekecektir.   Belki bu eksikliği hayatında farklı ve yanlış şeylerle doldurmaya çalışacak, olumsuz davranış kalıplarıyla dikkat çektiğini fark edecek ve olumsuz davranış çeşidini artıracak, tüm hayatına genelleyecek, doğru davranış kalıbını bilmediği görmediği ya da aslında doğru davranış kalıplarını ailesininki sandığı için nasıl düzeltmesi gerektiğini bilmeyecektir” diye konuştu.
 
ÇOCUKLAR TOPLUMUN GELECEĞİDİR
Atıcı, “Bu pencereden bakıldığında yeni nesil biyoloji anne-babaların karneleri zayıflarla doludur. Bizim çocuklara söylediğimiz gibi zayıfları kurtarmak ise tamamen onların elindedir. Çocuklar anne babaya emanettir, onların ve dolayısıyla toplumun geleceğidir. Bu bilinçle çocukların en önce eğitimlerini ailelerinden doğru almasını sağlamak, ailenin bir çocuğun hayatındaki öneminin farkına varmak ve anne baba olarak fikir ayrılıklarını boşanma sebebi olarak görmemek bilakis ailenin rengi olarak görüp ona göre davranmak gerekir. Anne babalar karnelerindeki bu zayıflarını en kısa zamanda düzeltmeye çalışmak zorundadır. Bu onları biyolojik anne baba olmaktan kurtarıp gerçek anne babalar yapacaktır” ifadelerini kullandı.
Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.