HABERLER
Cennet Olan Yuvanızı Cinnet Yerine Çevirmeyin
27.01.2016
 

İSLAM, AİLEYE ÖNEM VERMİŞTİR
 
Duran; “Toplumun temeli olan aile üzerinde dünya kurulduğundan bugüne kadar çeşitli kitaplar yazılmış, farklı görüşler ortaya atılmıştır. Dinler de bu konu üzerinde hassasiyetle durmuşlardır.
 
Çünkü toplumun temeli olan bir konuda din elbette ki sessiz kalamaz. İlahi dinlerin sonuncusu olan İslam dini aile ile ilgili çok önemli ve geçerli kurallar getirmiştir. Bir işin başarısı sonucunun başarılı olup olmama durumuna göre ölçülür.
 
Eğer bir konu veya bir iş başarılı olmuşsa demek ki getirdiği kurallar başarılı kurallardır. Eğer bir konu veya iş başarısız olmuşsa demek ki getirdiği prensipler tutarlı prensipler değildir demektir”
 
İSLAM TARİHİNDE BOŞANMALAR AZ
 
“Bu bağlamda aile konusuna baktığımız zaman 1400 yıllık İslam tarihinde boşanmaların azlığı dikkat çekmektedir. Yine ailelerin birbirlerine sabırla bağlılığını, aile içindeki fedakarlığı v.b. konuları görmek mümkündür.
 
Günümüzde ise İslami kurallara göre değil de daha çok yabancı kültüre göre bir yaşam tarzı örnek alınmaktadır. Aile hayatı da bu yabancı kültüre göre oluşturulmaya çalışıldığı için evlilikler uzun sürmüyor veya cennet olan aile cinnet merkezine dönüşebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
İNSANI EN İYİ BİLEN ALLAH’TIR
 
“İslam ilahi kaynaklı bir dindir. Yani bu dini gönderen Allah’tır ve insanı da yine O yaratmıştır. Dolayısıyla  insanı en iyi bilen şüphesiz ki Allah’tır” diyen Duran;
 
 “Bu konuda Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Yaratan yarattığını bilmez mi?...”(Mülk,14).Başka bir ayette ise şöyle buyruluyor:”Onu siz mi yaratıyorsunuz yoksa yaratan biz miyiz?”(Vakıa,59).
 
Bu ve buna benzer ayetler gösteriyor ki insanı en iyi onu yaratan bilir. Öyleyse İslam aileye nasıl bakıyor? İslam dininin en önemli özelliği her şeye mutlaka bir sorumluluk yüklemiş olmasıdır. Yani onu sorumlu bir varlık olarak görüyor. Yabancı kültür ise sorumlu olan varlıkları sorumluluktan çıkartıp sorunlu varlıklar haline getirmiştir”
 
SADECE MADDİ BİRLİKTELİK DEĞİL
 
“İslam’a göre evlilik sadece maddi bir beraberlik değildir. İslam’a göre evlilik nefsin sükuneti, kalbin rahat, gönlün huzur bulması için sevgi,yardımlaşma ve şefkat kurumudur.Bu konuda Kur’an şöyle buyuruyor:”İçinizden,kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi O’nun(Allah’ın) varlığının belgelerindendir”.(Rum,21).
 
Ayette geçen muhabbet ve rahmet kavramları çok önemlidir. Günümüzde ki (maddeci) evliliklerde bu iki kavramın eksikliği önemli ölçüde aileyi Cennet yerine cinnet yerine çevirmektedir” diye konuştu.
 
YARATILIŞ FARKLILIKLARI
 
Abdülvasih Duran açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
 “Salih bir erkek ve saliha bir kadından oluşan bir aile Allah’ın verdiği en büyük nimetlerden birisidir. Çünkü eşler sıkıntı anlarında birbirleriyle teselli bulur ve huzura kavuşurlar. Resulullah (sav):”Dünya kendisiyle faydalanılan bir maldır. Onun hayırlısı da saliha bir kadındır” buyuruyor. Müslüman kişi sadece bedeni arzularını ön plana almaz. Beden-akıl ve ruh dengesini korumaya çalışır.
 
 İslam anlayışına göre kişiler kendi zihninde tasarladığı yere eşini getirmeye çalışmaz. Onu kendi istediği gibi yapmaya çalışmaz. Kendi istedikleri olmadığı zamanlarda onun yaratılışını düşünür ve onu o şekilde kabul eder. Yaratılış farklılıklarını göz önünde bulundurur. Şöyle bir örnek vermek yerinde olur.
 
Balık hep kendi yapısını düşünürse kanat ve ayaklara ihtiyaç yok der ve gereksiz görür. Oysa kuş için kanat, yürüyen canlılar için de ayağın ne kadar önemli olduğu ortadadır. Aynen bunun gibi yabancı kültür de kişiyi her alanda bencil hale getirdiği için o kişi her zaman kendini düşünür ve karşısındakini de kendi gibi yapmaya çalışır”
 
SİZİN EN HAYIRLINIZ
 
“Resulullah (sav):”İman açısından mü’minlerin en olgunu ahlakı en güzel olanıdır. Sizin en hayırlınız kadınlarınıza karşı hayırlı olanlarınızdır” buyuruyor.Yüce Rabbimiz Kur’an’ı Kerim de şöyle buyuruyor:”… Onlarla(eşlerinizle) iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur.”(Nisa,19).
 
Bu  ayet ve hadisi şeriften de anlıyoruz ki evlilik gelip geçici bazı kavgalarla söndürülen bir ocak değildir. Karısını boşamaya çalışan adama Hz.Ömer (ra) şöyle demiştir.”Yazıklar olsun sana! Evler sevgiden başka bir şeyin üstüne mi kuruldu? İdare etmek ve utanmak yok mu?”.
 
Sevgili Peygamberimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde:”Mü’min erkek,  karısından nefret etmez.Onun bir huyunu sevmezse ötekini sever” buyuruyor. Sahi biz gülün hatırı için dikenine de katlanmıyor muyuz?”
 
BEKÂRLIKTAKİ ALIŞKANLIKLARI SÜRDÜRMEYİN
 
“Mimar Sinan’a sormuşlar ‘Ey koca Sinan yüzyıllar boyu dayanacak olan bu yapıları nasıl yaptın?” Mimar Sinan hazretleri şöyle cevap vermiştir,’Ben aslında bir şey yapmadım, sadece taşların fazlalıklarını aldım. Böylece şu muhteşem eserler ortaya çıktı.”
 
 Bizler de  Mimar Sinan Hazretlerinin bu metodunu uygularsak evimiz Cennet yuvası olur. Yani hem kadın hem de erkek fazlalıklarını atacak yani fedakarlık yapacak her şeyin kendisi gibi olmasını istemeyecek, bekarlıktaki alışkanlıklarını  ve yaşam tarzının aynısını evlilikte de sürdürmeye çalışmayacaktır”
 
EŞİNİN HAKKI VARDIR
 
“Resulullah (sav)ın Abdullah b.Amr b.As’a (ra) yaptığı tavsiye bize önemli ölçüde ışık tutmaktadır. Resulullah (sav) ona şöyle sorar: -“Gündüzleri hep oruç tuttuğun, geceleri de namazla geçirdiğin doğru mu?” -“Evet Ya Resulallah”. Bunun üzerine Peygamberimiz (Sav) şöyle buyuruyor: -“Öyle yapma.Bazen oruç tut bazen ye.Bazen uyu bazen kalk.Çünkü vücudunun senin üzerinde hakkı vardır.Gözlerinin de hakkı vardır.Eşinin de senin üzerinde hakkı vardır.” 
 
 “BEN KUL” İLE DE İLGİLENSENE
 
“Zamanın birinde bir medrese hocası varmış. Gündüzleri hep ders verirmiş. Akşamları da eve gelir gelmez hanımına ‘Hanım şu raftaki Menkul kitabını verir misin? der ve yatana kadar Menkul adlı kitabı okurmuş. Bir kaç akşam  hoca aynı şekilde “Hanım şu Menkul kitabını versene” deyince hanımı sonunda dayanamamış ve demiş ki “Hoca,hoca !Her akşam Menkul kitabıyla uğraşıyorsun. Allah rızası için biraz da “ben kul” ile de ilgilensene.”
 
ANNESİ BABASI SAĞ YETİMLER
 

 

“Müslüman erkek eşine yardım eder. Sıkıntı ve üzüntülü hallerinde onu teselli eder. Gücü nispetinde eşinin işlerine yardım eder. Ona hediyeler alır ve vaktinin bir kısmını eşine ayırır. Unutmayın! Boşanmış ailelerin çocukları annesi babası sağ yetimlerdir. Biz hayatta olduğumuz halde çocuklarımızın yetim kalmalarına sebep olmayalım. Yuvamız bizim Cennetimizdir. Cinnet yerine çevirmeyelim. Öncelikle Allah için, sonra da çocuklarımızın hatırı için ailemizi dağıtmayalım.”
Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.