HABERLER
İNEGÖL BULUŞUYOR
11.04.2016 09:20
 

İnegöl’deki hemşeri dernekleri arasında, birlik ve beraberliği pekiştirmek adına, Kent Konseyimizin öncülüğünde hayata geçirilen, ‘İnegöl Buluşuyor’ projesi, Şavşatlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinin ev sahipliğinde başladı.

 

Geçtiğimiz Cuma akşamı Osmanlı Sarayında gerçekleştirilen projenin ilk etkinliğinde, Şavşatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği kültürünü ve yemeklerini tanıttı.

BİN 500 ÜYE

Yöresel yemeklerin ikram edildiği programın açılışında konuşan Dernek Başkanı Metin Elmacı, 2005 yılında kurulan derneğin bin 150 üyeye sahip olduğunu ifade ederek, “Derneğimiz çalışmalarını kiralık lokalinde sürdürmektedir. İnşallah derneğimize güzel bir yer alıp binamızı yapacağız. Derneğimizin sosyal kültürel alanlarda çeşitli etkinlikleri var.”

PROJENİN İLK ETKİNLİĞİ

“Dernek yönetimi olarak kurum veya kuruluşlara, siyasi partilere ziyaretler yapmaktayız. Geçmişten günümüze kültürel bağ kurulması, katkı sağlanması açısından programlar icra etmekteyiz.

Bugün burada kültürümüzü, örfümüzü, adetlerimizi, oyunlarımızı, yemeklerimizi tanıtmak için bir program düzenliyoruz. ‘İnegöl Buluşuyor’ programlarının ilkini gerçekleştirmekten dolayı gurur duyuyoruz. Bu programın devam etmesini ve İnegöl’e fayda getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

KENT KONSEYİ ÖNCÜLÜK EDİYOR

Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah ise İnegöl’de çok önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. ‘İnegöl Buluşuyor’ projesine öncülük yaptıklarını aktaran Cerrah,

“Bu proje ile bütün yöresel ve hemşeri derneklerimiz buluşacak. Derneklerimiz kültürlerini, folklorunu, icraatlarını ve yemeklerini tanıtacaklar.

Duvarlar kalkacak, yakından tanışma, kaynaşma ile saflar sıklaşacak. Kendi dernek lokaline hapsolup İnegöl’e ve dünyaya dar pencereden bakarak ne büyük İnegöl ne de büyük bir ülke hayali kurulamaz” diye konuştu.

DERNEKLERE ÇAĞRI

Dernek yöneticilerine çağrıda bulunan Cerrah şöyle devam etti;

 “Akşama kadar lokallerinde kâğıt oynayıp fayans dizerek, yılda bir pilav günü yaparak, siyasiler geldiğinde de talep ve tehdit ederek dernekçilik yaptığını zannedenler açıkça söylüyorum ki; bu ülkeye ve tabelalarına en büyük kötülüğü yapmaktadırlar.”

“Bir dernekte, şiir ve edebiyat, sosyal ve yardımlaşma, fakirlere yardım ve öğrencilere burs, kentleşme ve çevre bilinci oluşturma, ahlaki yozlaşmalar, diğer dernekler ile irtibat, yönetime katılma ve sorumluluk alma gibi konular konuşulmuyorsa ve tartışılmıyorsa buna dernek denir mi?

Dernek yöneticileri kendilerini mutlaka sorgulamalıdırlar. Bu ve benzeri konularda sorumlu ve duyarlı olan bütün STK ve yöneticilerini kutluyoruz.”

2. PROGRAM MANAVLARIN

‘İnegöl Buluşuyor’ projesinin 2. programının Mayıs’ın 2.haftasında düzenleneceği bilgisini veren Başkan Haydar Cerrah,

“Manavlar Derneği’nin misafiri olacağız. Bizde insanlar öldükten sonra değerlenir. Oysa esas olan yaşarken insanların kıymetini bilmektir. Saygı, sevgi ve veda kullandıkça artan değerlerdir. Bu projenin dostluğa, diyaloga ve kaynaşmaya köprü olmasını istiyoruz. Bu güzel organizasyon için Şavşatlılar Derneğine teşekkür ediyorum” dedi.

BELEDİYE ŞAVŞAT’A TERMİNAL YAPACAK

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise İnegöl Kent Konseyi öncülüğünde hayata geçirilen ‘İnegöl Buluşuyor’ projesinin farkındalık oluşturma adına yapıldığını belirtti.

Şavşat ile İnegöl Belediyesinin kardeş şehir olduğunu anımsatan Başkan Aktaş, Belediyenin kardeş şehre terminal binası kazandıracağını ifade ederek, projelerin hazırlandığını söyledi. İnegöl’ün bereketli ilçe olduğunu ifade eden Kaymakam Ali Akça da İnegöl’de yaklaşık 300 STK’nın bulunduğu bilgisini vererek, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

GÜLDÜREN YOLCULUK

Konuşmaların ardından Şavşattan, Bursa’ya otobüsle yapılan 1500 kilometrelik yolculukta yaşananlar tiyatro oyunuyla anlatıldı. Kahkaha dolu oyunun ardından derneğin folklor ekibi gösterilerini sahneledi.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.