HABERLER
AİLE HAYATINI GÜÇLENDİRME ÇALIŞMA GRUBU ÜYEMİZ A.VASİH DURANDAN “CAM GİBİ NARİN (HANIM) YOLCULARINA DİKKAT ET” ADLI BASIN AÇIKLAMASI
16.03.2017 10:39
 

                “CAM GİBİ NARİN (HANIM) YOLCULARINA DİKKAT ET”

        

         Enceşe adında bir şair Resulullah’ın (sav) da içinde bulunduğu  bir kervanda develeri şiirleriyle coşturmuştu.Coşan develer o kadar hızlandılar ki üzerlerinde ki hanımları düşürecek duruma gelmişti.Bunun üzerine Resulullah (sav):”Ne yapıyorsun Enceşe?Yavaş ol!Cam gibi narin (hanım ) yolcularına dikkat et” buyurmuştu.

         Bu ve aşağıda  vereceğimiz bir çok örnekte olduğu gibi İslam ve onun Sevgili Peygamberi Hz.Muhammed (sav) kadınlara karşı ne kadar hassas davrandığını görmek mümkündür. Günümüzde merhamet duygularını kaybeden insanlık, ideal bir modele her zamankinden fazla ihtiyaç duymaktadır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber, insanlık için örnek alınabilecek yegane modeldir.

          Bugün hemen hemen dünyanın her yerinde kadına şiddet vardır. Mesela Fransa'da 18 yaşın altındaki bir buçuk milyon kadın, koca kurbanıdır; her ay, altı kadın kocası tarafından öldürülmekte, her 10 kadından biri fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Amerika'da yapılan bir araştırmada ise her yıl 1500 kadının eşi tarafından öldürüldüğü, iki milyon kadının dövülerek yaralandığı, 21 bin kadının da kocası tarafından tartaklandığı için hastaneye yatırıldığı ortaya çıkmıştır.  Ülkemizde kadına yönelik şiddet konusunda TÜBİTAK tarafından desteklenen bir araştırmada her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğü görülmektedir.

                        ŞİDDETİN KAYNAĞI DİN DEĞİLDİR

         Kocanın karısını dövmesinin, ona şiddet uygulamasının kaynağı din olamaz. "İslam emrettiği için karımı dövdüm" diyen bir kişi de herhalde şimdiye kadar çıkmamıştır.Kur’an erkek ile kadının arasında sevgi ve merhametin varlığını Allah'ın varlığının delilleri olarak kabul etmiştir: "Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."(Rum,21).

        Kadına şiddeti kesinlikle reddeden Sevgili Peygamberimizin (sav) hadis ve uygulamalarına baktığımızda şu önemli hususları görmekteyiz. Hz. Peygamber (sav)  hayatı boyunca kadınların problemleri ile ilgilenmiş, onların eşleri ile olan anlaşmazlıklarında arabulucu olmuş, haklarını korumuş ve erkeklere eşlerine güzel davranmalarını öğütlemiştir. "Kadınlarla iyi geçinin" (Nisa,19) ayeti, Hz. Peygamber'in hem aile hayatındaki yerini almış hem de ashabına verdiği tavsiyelerde önemli bir yer tutmuştur.

 

                         “ELİ SOPALI ERKEKLERLE EVLENMEYİN”

        Kadınlara iyilik yapmanın, onlara şefkatli davranmanın imanın bir işareti olduğunu açıklamıştır. Nitekim Resulullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: "Sizin en hayırlınız, eşlerine karşı en iyi davrananlarınızdır. İçinizde eşlerine karşı en iyi davrananınız da benim."  Başka bir hadiste Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:” "Müminlerin iman bakımından en olgun, huy bakımından en güzel olanı, huyca kadınlarına karşı en güzel olanlardır."

      Hz. Peygamber, kadının maruz kaldığı baskı ve şiddete karşı sert tavır göstermiştir. "Aile içinde olur böyle şeyler" demeyip mağdur olan kadının şiddete dayanmaya zorlamamış, eşine şiddet uygulayan kocayı eşinden ayırmıştır.  Dolayısıyla Resulullah (s.a.s), kadınların dövülmelerini boşanma sebebi saymıştır. Hz. Peygamber, kendisine danışan kadınlara,  eli sopalı, hanımlarını döven erkeklerle evlenmemelerini tavsiye etmiştir.

 

                                     SİNİR,BEYİN VE GÖZLER

      TRT de yayınlanan “Ömür Dediğin” adlı genellikle yaşlı ve mutlu dede ve neneleri tanıtan güzel bir program vardır.Bu programda en çok dikkatimizi çeken husus ‘Sağlıklı ve Uzun Ömürlü ‘ ailelerin varlığıdır.Dikkat ederseniz sadece uzun ömür değil, sağlıklı uzun ömür.

      O programda en çok dikkatimizi çeken iki husus vardır:

1-Erkek derki “Eşimin her işine karışmadım”

2-Kadın da der ki “Eşimin gücünün üstünde bir şey istemedim.Yani onu zorlayan masraflara sokmadım.”

      Bu iki husus  basit gibi görünse de aslında huzurun iki basit formülüdür.Günümüzde  maalesef erkek kadının her işine karışıyor,kadında erkeğin gücünün üstünde onu masraflara sokuyor.Netice de biriken sıkıntılar günün birinde patlak verecek duruma geliyor.

      Bilim adamları derler ki insanın vücudundaki bütün hücreler kendilerini yeniliyor ancak üç organ kendini yenileyemiyor.Bunlar: Beyin,Sinirler ve Gözdür.

       Size çok ilginç gelebilir ama evlilik hayatımızda bu üç organ ön plandadır ve en çok yıprananlardır.Eğer huzursuz ve mutsuz isek sinir sistemimiz mahvolur .

      Şiddetin ana kaynaklarının başında sinirlerin yıpranması gelir.Sinirler yıprandığı zaman sabır ve tahammül ortadan kalkar.Huzursuz ve mutsuz bir aile de beyin yine çok  yıpranır.Beynin yıpranması şiddetin gelmesi demektir.Çünkü akıllı ve mantıklı düşünme ortadan kalkar.Gözün evlilikle ne alakası vardır demeyin.Güzel gören güzel düşünür,güzel düşünen hayatından zevk alır.

 

                             PTT (PİJAMA,TERLİK,TELEVİZYON)

       Bizler genellikle dışarıdaki insanların gözleri için şık ve güzel giyiniyoruz.Evde hanımlar dağınık giyinirken erkekler de PTT (Pijama,Terlik,Televizyon) metodunu uygulamaktadır.

       Ve neticede şu fıkradakine benzer bir durum ortaya çıkıyor:

  Balıkçı bağırıyormuş:

-Balıklar canlı canlı,balıklar canlı canlı.

  Oradan geçen 70’lik bir nine balıkçıya şöyle seslenir:

-Evladım, balıkların taze mi?

  Balıkçı biraz kızar halde,

-Teyze! Balıklar canlı canlı dedik ya!

  Bunun üzerine teyze  şöyle der:“Evladım bende canlıyım ama taze değilim”.

 

     Bu fıkrada olduğu gibi  mutsuz evlilikler canlı gibi yaşıyor ama taze,huzurlu ve mutlu değillerdir.

     Rabbim cümlemize huzur ve mutluluklar versin.Amin

 

 

                                                                                                          Abdulvasih DURAN

                                                                        

                                                                                                 Kent Konseyi Aile Hayatını Güçlendirme Çalışma Grubu Üyesi

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.