HABERLER
KENTLİLİK VE ÇEVRE BİLİÇİ ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANIMIZ ORHAN ERDOĞAN DAN '' KENT KÜLTÜRÜ'' BASIN AÇIKLAMASI
16.03.2017 10:43
 

       KENTLİLİK VE ÇEVRE BİLİNCİ ÇALIŞMA GRUBUNUN                 

Bu şehirde yaşayıp bu şehri sahiplenen kıymetli hemşehrilerimiz

Bu gün sizlerle yaşadığımız bu güzel kente karşı sorumluluklarımızı paylaşmak ve kent kültürü için neler yapabilirizi  konuşmak istiyoruz.

Küçük yerleşim birimlerinde yaşayanlar farklı kültür ve sosyal kesimler iç ve dış göçlerle şehirlerde bir araya gelirken, bir yandan da alt yapı ihtiyacının artmasına , gelir eşitsizliklerine güvenlik ve sosyal uyum sorunlarına yol açmaktadır.

Eskiden beri kentlerimizde yaşam kalitesi bakımından çok ciddi sorunlar olduğu hemen herkes ce kabul edilen bir gerçektir.

Mevcut sorunlar karşısında son yıllarda Kent kültürü kavramı önemli bir çözüm aracı olarak görülmektedir. Net olarak tespit etmek gerekir ki şuanda yaşanabilir kentler kurabilmek için kent kültürü önemlidir.

  Nasıl bir kent kültürü kurmalıyız? Sorusu önemli bir sorudur. Bu soruya vereceğimiz cevap yaşadığımız kente karşı sorumluluk duygumuzla bağlantılıdır. İnegöl’ümüzün hayata dair sorunları İnegöl sakinlerinin ortak sorunu ve ortak sorumluluğu olmasına rağmen  sorumluluk almadan kaçınma , aidiyetsizlik (sahiplenmeme) nedeniyle ortak hareket etmemiz gittikçe güçleşmektedir.

  Bugün İnegöl’de şehrin tarihi kültürel ve doğal değerlerini güzelliklerini bilmeyen görmeyen , yalnızca kendi  yaşadığı mekanla sınırlı hayatı olan kaç kişi var biliyor muyuz.   Kentleşme süreci içinde İnegöl’ün nüfusu ve ekonomik olarak kentleştiğini hisseden İnegöl sakinlerinin bu değişime uyum sağlaması kendini bu sürece ait hissetmesi , yaşayış tarzı olarak benimsemesi ve davranış biçimlerini kabullenmesi İnegöl halkının kentlileşmeye başladığının bir göstergesidir.

 Kentlilik bilinci kentte yaşayanların birbirini fark etmesi , anlaması, farklılıklarını zenginlik olarak kabul etmesi kentlilik ve kent kültürü adına ortak çabaları da beraberinde getirir.

   Kentlilik bilinci için üç temel yaklaşım  ön plana çıkar;

1-Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin farkına varmak.

2-Kentin fiziksel, kültürel ve sosyal dönüşümünü gerçekleştirmek.

3-Kente aidiyet (Sahiplenme) duygusunu hissederek, İnegöl’ü sahiplenip korumak.

Bir şeye karar vereceğiz; ya şehirli olacağız yada şehirde yaşayan olacağız. İnegöl’de yaşayan her birey kendini önce bu şehirle bütünleştirmeli ve daha sonra sahiplendiği bu kentin sorunlarına önce kafa yormalı sonra çözümler üretmelidir. Önümüzdeki süreçte kent konseyi Kentlilik ve çevre sorunları çalışma grubu olarak bu şehrin sorunlarını sizinle paylaşacağız. Ortak çözümler  arayacağız. Bu şehirde trafik sorununu, otopark sorunu, çöp ve temizlik sorunu , hava kirliliği, görüntü kirliliği, gürültü kirliliği senin de sorunun değil mi. Bu sorunlara ne kadar katlanacaksın ne zaman sorunların çözümüne katkı sağlayacaksın. İnegöl de yaşayan, İnegöl de üreten İnegöl de paylaşan hepimiz İnegöllüyüz dahası şehirliyiz kentliyiz  ve bu güzel kente sahip çıkacağız.  Unutmayalım çözümün parçası olmayanlar, sorunun parçası olurlar. Saygılarımızla.

 

                                                                             Orhan ERDOĞAN

                                                        Kentlilik ve Çevre Bilinci Çalışma Grubu Başkanı. 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.