HABERLER
AŞIRI SICAKLARDA SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM
03.07.2017 14:51
 

Havalar çok ısındı, Açık havada 45 derece

                    Gölgede 35 dereceleri buldu sıcaklar. Sevdiklerimizi ve kendimizi sıcaklardan korumaya çalışıyoruz. Bu çabamızın  bir bölümünü de bize bu dünyada emanet olan sokak hayvanları için harcayabilir miyiz..

 Sıcak havalar, açlık, susuzluk ve sıcaktan kaynaklı travmalarla hayvanlara ani ölümler getirmektedir. Yaz aylarında hayvanlar çok hassaslaşır ve hatta sıcaktan bizden daha çok etkilenirler.  Sokağınızdaki hayvanlara günde 5 dakika ayırarak çok daha mutlu ve sağlıklı olmalarını sağlayabiliriz.

         Sokağın uygun bir yerine bir kap temiz su koymak hiç birimize zor gelmez. Su, yaşamdır. Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor ve ölüyor. Su, bir hayvanın hem sağlığı hem de temizliğine devam edebilmesi için şarttır. Sokak kedilerinin kirli görünümlerinin sebeplerinden biri de su bulamayışlarıdır. Güvende olmayan ve tükürüğü ile kendini temizleyecek kadar su içememiş olan bir kedi kendini temizleyemez.

         Kuşlar da, kedilerde köpeklerde sizin yapacağınız bu küçük hizmet ile belki hayatlarını devam ettireceklerdir. 

         Sokak hayvanları için büyük hazır pet su kaplarından birini keserek güzel bir su kabı yapabilirsiniz. Daha sonra su kabını sokağın uygun bir yerine (çöplüğe ya da arabaların sıkça park ettiği bir mekâna değil) koyabilirsiniz. Sizin gibi hayvan dostları ile işbirliğine giderek su kabının her gün taze su ile dolu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada su kabının kirli ya da pis olması halinde ya kabı temizlemeyi ya da yeni bir kap ile değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

          Evde artan ama bozulmamış yiyecekleri temiz bir kap içinde sokağın uygun bir yerine bırakabilirsiniz.

          Hepimiz öyle veya böyle yenmeyen yemekleri çöpün derinliğine boşaltma kolaylığını tercih ederiz. Oysaki yemek pişerken artan ya da yenmeyip kalan yemekler sokak hayvanları için altın değerindedir. Ama artan yemekleri hayvanlara verirken dikkatli olmalısınız. Bozulmuş yemekleri kesinlikle sokak hayvanlarına vermeyin. Sokak hayvanlarına yemek verirken çevreyi de kirletmemek adına yemekleri mümkün olduğunca bir kap içinde verin. Sokak hayvanları için büyük hazır pet su kaplarından birini keserek güzel bir yemek kabı yapabilirsiniz. Daha sonra yemek kabını sokağın uygun bir yerine (çöplüğe ya da arabaların sıkça park ettiği bir mekana değil) koyabilirsiniz. Eğer sokak hayvanları için daha fazla emek harcamak isterseniz (ki çok faydalı bir iş yapmış olursunuz), onlara yemek de pişirebilirsiniz. Kaynatılmış Makarna ya da marketten getirirken kırılmış yumurtalardan yapılma bir omlet sokak hayvanlar için çok faydalı olacaktır.

         Mutlaka birisi su verir ya da hayvanlar besler, tarzındaki düşünce çok büyük bir yanılgıdır. Sokak havanlarını koruyup kollamaya su vermeye ya da beslemeye çalışan insanlarında hayat telaşı içinde olduğunu lütfen unutmayın. Bu yüzden her yere yetişmeye bilirler.  Bu sorumluluk hepimizindir. Hiç kimse görmemezlikten gelemez,  Gördüğünüz bir hayvanin mesuliyeti size aittir. Yani o biri sizsiniz.  Her evin ve işyerinin önünde mutlaka bir kap su olmalı. Evet, bu işlem hiç te zor değildir. Ve kimse size bunu niçin yaptığınızı sormaz hatta takdir edilirsiniz.

         Bir canı yaşatmak ve korumak kadar güzel ne olabilir.

         Belediyenin bazı bölgelerde hayvanlar için yaptırdığı beslenme kaplarına mutlaka sahip çıkmalıyız. Ayrıca Alinur başkandan daha fazla beslenme kabı yapmasını rica ediyoruz.

         Müslüman bir toplumda,  hayvanların açlıktan ve susuzluktan ölmesi hepimize ayıp ve utanç olarak yeter.

 

Kent Konseyi Sokak Hayvanları Koruma Çalışma Grubu

Şebnem Erkan

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.