HABERLER
İnegöldeki Engeller Engelliler İçin Bir Bir Aşılıyor
15.12.2010 15:03
 

Modifiyeli Midibüsler Hizmete Girdi

İnegöl Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında, engelliler için özel olarak modifiye edilmiş 11 midibüsün toplu ulaşım sistemine dâhil edilmesine ilişkin alınan meclis kararının ardından harekete geçen İnegöl Belediyesi, 11 yeni aracı bugün engelli vatandaşların hizmetine sundu. Sisteme dâhil olan 11 midibüs ile birlikte toplu taşıma araçlarının sayısı 108’e çıktı.

İnegöl’de ulaşımı tek çatı altında birleştiren İTUS projesine son olarak engelli vatandaşlar için modifiye edilen 11 midibüs araç filosuna dâhil edildi. Araçların tanıtımına ilişkin dün düzenlenen törende konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler olmak üzere, tüm hatlardaki araçlardan aynı anda 22 engelli vatandaşın faydalanabileceğini ifade etti. Tanıtım toplantısında konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnegöl Belediyesi olarak toplu taşıma işini tek çatı altına toplamak için 2009 yılında Trafik Mastır Planı çalışmalarına başladık. Mayıs 2010’da ise İTUS (İnegöl Toplu Ulaşım Sistemi) projesini ‘Kardeşlik Projesi’ olarak hayata geçirdik. İTUS çerçevesinde İnegöl’de, 82 araçla hizmet vermeye başladık. Ramazan Bayramının 1. günü; 09 Eylül 2010 tarihi itibari ile Alanyurt 74 ve 114 No’lu taşıyıcı kooperatiflerinin de İTUS’a dâhil olması neticesinde, halk otobüsleri araç filomuz 97’ye ulaşmıştır.

İTUS projesi hazırlanırken; köylere yolcu taşıyan M Plakalı minibüslerin, ihtiyaç halinde otobüse dönüştürülmesi için bir rezerve oluşturuldu. Bu konu Belediyemiz meclisinden de geçti. Ve bu konu ile alakalı 33 M Plakalı minibüs sahibi ileride ihtiyaç halinde otobüse geçme ile alakalı rezerve de yer almak istediler. İnegöl Belediyesi olarak biz de; şikâyet, talep, önerileri değerlendirerek Halk Otobüs sayısında artışa gitme kararı aldık. M Plakalı 33 araç sahibi ile görüşerek, her 3 minibüsü bir otobüse dönüştürmek sureti ile İTUS’a dâhil edebileceğimizi ifade ettik. 2012 yılı içerisinde toplu taşıma araçlarında zorunlu hale gelecek olan Engelli Araçlarını da dikkate alarak engelliler için özel modifiye edilmiş araçlardan tercih ettik.”dedi. Aktaş, “Bilindiği üzere; ilçemizde 11 otobüs hattı vardır. Her hatta bir engelli aracı hizmet verecek şekilde de 11 adet aracı, filoya eklemiş olduk. Böylelikle İTUS’taki araç sayısı 108’e ulaşmıştır. Araçlarımız, 50 kişilik yolcu taşıma kapasitelidir. Tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler olmak üzere, tüm hatlardaki araçlarımızdan aynı anda 22 engelli vatandaşımız faydalanabilecektir. Hatlarımızın ring süresi, en kısa hattımızda 35, en uzun hattımızda ise 54 dk.’dır. Engelli araçlarımız, her hattan en geç 30 dakikada bir geçecektir. Bu süre kısa hatlarımızda daha da düşüktür. Engelli araçlarımız yarın itibari ile hatlarda ring yapmaya başlayacaktır. Araçlarımız diğer tüm araçlarımız gibi kamera sistemleri ile donatılmış, uydudan her an takip edilmektedir. Araçlarımız; daha önce M plaka ile hizmet veren 33 vatandaşımızca kurulan “Merkez İnegöl Otobüsleri Taşıyıcılar Ltd. Şti” tarafından satın alınmış olup, araçların toplam maliyeti; 1 Milyon 375 Bin TL’dir. Bu son katılımla beraber İTUS’a dâhil olan tüzel kişilik 7 olmuştur.

Yapılan son düzenleme ile ilgili bilgiler, otobüs duraklarına da asılacaktır. Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim.”dedi. İnegöl Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz ise, “İnegöl Belediyesi tarafından hayata geçirilen oluşum planının ardından belediye başkanına teşekkür etmek için yanına gitmiştim. O gün kendisi bana bu oluşumun çok güzel olduğunu söyledi. Fakat eksiklik olduğunu da ifade etmişti. Bu eksikliğinde İnegöl’de özürlü araçların olmadığını söylemişti. Bundan dolayı çok muzdaripiz dedi ve telefon ile talimat verdi. Çok kısa bir süre sonra M plakaların dönüşümünde bu araçların tamamının özürlü araçların olabilmesi için talimat verdi ve bende bundan çok mutluluk ve memnuniyet duydum. Kendisine tüm özürlü aileleri adına teşekkür ediyorum. Bu araçların sahipleri, işletmecileri ve kooperatife de hayırlı kazançlar diliyorum.” diye konuştu. Kaymakam Durmuş Gençler ise, “Dünya’da %10’lara varan engellinin olduğu bir yerde, otobüse binemez, merdivene çıkamaz, binaya giremez, apartmana çıkamaz demek insanlık dışı, çağdaş olmayan, vicdana sığmayan bir durumdur. Onun için ne yapıp edip engellimize, çocuklarımıza, yaşlımıza sahip çıkacağız. Bu çağdaş olmanın, insan olmanın gereğidir. Bu artık günümüzde Avrupa Birliği yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin yasal zorunluluğudur, ancak yasal zorunluluk olmasa dahi olması gereken bir iştir. Alınan otobüsler için tebrik ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

KAMU KURUMLARINA RAMPA İSTEĞİ

Kent Konseyi Engelliler Çalışma Grubu Başkanımız Semih Özsaraç, “ Kent Konseyinin Engelliler Çalışma Grubunun tavsiyeleri doğrultusunda, zaten uzun yıllara yayılmakta olan ve planlanmakta olan çalışmaları biraz erkene çekerek, isteklerimiz doğrultusunda Belediye Başkanımızda kabul buyurdular ve gerekli çalışmalar başlatıldı. Engelliler için yollara rampalar yapıldı, bundan sonra bu çalışmaların bütün İnegöl’e yapılmasını rica ediyoruz. Kaymakamımızdan da beldelerimizde ve köylerimizde yeni kaldırım çalışmaları yapıldığında mutlaka bu kaldırımların yolla rampa halinde birleşmesini sağlanmasını istiyoruz. Ayrıca kamu kurumlarında 2012 yılına kadar süreleri var. Her kamu kurumunun, okulların özellikle rampalardan engellilerin çıkabileceği şekilde ve becerilebiliyorsa asansörle desteklenmesi gerekiyor. Özellikle başka bir ricamız daha var. Bankalar caddesinde, birkaç banka dışında engelliler için rampa yok. Onlar için biz Kent Konseyi olarak dilekçeler yazdık. Şimdi ikinci dilekçelerimizi de yazacağız ama özellikle kamu kurumları için kaymakamımızdan rica ediyorum; Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve PTT’de rampa yapılmasını istiyoruz. Yapılan tüm çalışmalar için belediye meclisine aldıkları kararlar içinde teşekkür ediyoruz. “diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kesilen kurdele ile birlikte 11 araç ulaşım sistemine dâhil edildi.
 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.