HABERLER
Özel Halk Otobüsü Şoförlerine Eğitim Seminerlerimiz Başladı
12.01.2011 09:59
 

KENT KONSEYİNDEN YAŞAM BOYU EĞİTİM PROJESİ…

Toplu taşıma kapsamında vatandaşların en çok şikâyetçi oldukları konuların başında gelen sürücü tavır ve davranışlarına ilişkin ilk çalışmanın startı verildi. Kent Konseyi, İnegöl Belediyesi ve Şoförler Odası tarafından toplu taşıma sürücülerine yönelik düzenlenecek olan ‘Yaşam Boyu Eğitim’ başlıklı seminerlerin ilki önceki gün düzenlenen törenin ardından başladı. 10-15 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan eğitimlerde şoförlere insan ilişkileri, mesleki etik, toplam kalite, stres yönetimi ve rehberlik konularında eğitimler verilecek.
Eğitim sonunda verilecek olan "Toplu Taşıma Aracı Sürücü Sertifikası" olmayan kişiler İnegöl Belediyesi toplu taşıma araçlarında sürücü olarak görev yapamayacak.
Mayıs ayında geçilen İnegöl Toplu Ulaşım Sistemi çerçevesinde ilçe halkının en çok şikâyetçi olduğu konu olan sürücülerin tavır ve davranışlarına ilişkin ilk adım atıldı. İnegöl Esnaf Sarayı düğün salonunda düzenlenen seminerin ilk gününden yaklaşık 250 sürücüye “Yaşam Boyu Eğitim Projesi” kapsamında Ferhat Karakaş tarafından Beşeri ilişkiler, Uğur Nikbay tarafından mesleki etik ve toplam kalite yönetimi, Klinik Psikolog Yalçın Kireçci tarafından ise stres yöntemi ve rehberlik konularında bilgiler verildi.

 

Seminer öncesi Konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bugüne kadar toplu taşıma alanında yaptıkları yenilikler hakkında bilgiler verdi. Toplu taşıma kalitesini yükseltmek için çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Başkan Alinur Aktaş, “İnegöl Belediyesi olarak toplu taşıma işini tek çatı altına toplamak için 2009 yılında Trafik Mastır Planı çalışmalarına başladık. Mayıs 2010'da ise İTUS (İnegöl Toplu Ulaşım Sistemi) projesini 'Kardeşlik Projesi' olarak hayata geçirdik. İTUS çerçevesinde İnegöl’de, 82 araçla hizmet vermeye başladık. Alanyurt 74 ve 114 No'lu taşıyıcı kooperatiflerinin de İTUS’a dâhil olması neticesinde, halk otobüsleri araç filomuz 97'ye ulaştı. Vatandaş odaklı hizmet veren İnegöl Belediyemiz; 11 yeni engelli aracı daha filoya ekleyerek bu sayıyı 108'e çıkarmıştır. Ancak; vatandaşlarımızdan, toplu taşıma ile alakalı gelen şikâyetler bitmedi. Gelen şikâyetlerin hemen hepsi; toplu taşıma sürücüleri ile alakalıydı. Gelen şikâyetler; sürücülerin yolcularla birebir muhataplığında, ifade ve telaffuzlarda, davranış biçimlerinde sıkıntıların olduğunu ortaya koydu. Biz de, İnegöl Belediyesi olarak;Kent Konseyi ve İnegöl Şoförler Odası ile birlikte sürücüleri eğitimden geçirme kararı aldık.”dedi.

 

Aktaş, “Seminer şeklinde verilecek eğitimler; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün uzman eğitimcileri tarafından verilecek. Eğitimler; 10 Ocak 2011 başlayacak ve 15 Ocak 2011 Cumartesi gününe kadar devam edecektir. Eğitimlerde, çalışan sürücüler dikkate alındığından; sürücüler 2 grup halinde 3'er gün eğitim verilmiş olacak. Eğitimlerde, Araç kullanma teknikleri, Konuşma üslubu, Davranış biçimleri, Sürücü-yolcu psikolojisi gibi konular işlenecek. Bu eğitim tamamlanınca her sürücüye "Toplu Taşıma Aracı Sürücü Sertifikası" verilecek. Bu sertifikası olmayan kişiler İnegöl Belediyesi toplu taşıma araçlarında sürücü olarak görev yapamayacak.”diye konuştu. Bu projeye Bursa’da çok önceden başladıklarını ve istedikleri sonuca ulaştıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ekiz, “Bursa’da 300–400 yeşil otobüs var. Biz bu projeyi ilk o insanlarla yaptık. Sürücüler aldıkları eğitimlerden sonra Bursa’yı ve kendilerini fark ettiklerini ifade ettiler. Biz o kardeşlerimize bir ışık yaktık. İnşallah sizlerle de bu projeyi dolu dolu bir hafta yaşayacağız. Bursa’da şoförler adına ayda 300 şikâyet geliyordu. Şuanda ayda 20-25 arası şikâyet gelmeye başladı. Buda projenin Bursa’da amacına ulaştığını gösteriyor.” diye konuştu.

 


BESOB Başkanı Arif Tak, “Sizler hepiniz birer cevhersiniz, yani şoförüm diye kimse kimseyi yadırgamasın. Hepiniz birer cevhersiniz, eksikleriniz var. İçinizdeki cevherleri dışları çıkarmak durumundayız. Bunu da eğitimle yapacaksınız. Biz bunları yıllar önce tespit ettik. Buradaki oda başkanlarımız bu çalışmaya katıldılar. Ben diğer odalarımızdan da bunu bekliyorum. Dolayısıyla bu eğitim hızlı bir şekilde devam etmeli. 7 bine yakın esnaf sanatkârımız var İnegöl’de. Bu kişilerin tümünün eğitimden geçmesi lazım ve yaşam boyu eğitimin devam etmesi de lazım. Göreceksiniz eğitimi aldıktan sonra eyvah biz buna daha önce neden başlamadık, niye biz bunu daha önce yapmadık, niye bu bilgileri daha önce koşup elde etmedik diye haykıracaksınız diye düşünüyorum.” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından eğitim programına başlandı

 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.