HABERLER
İnegöl Kent Konseyimizden Yeşilay Haftası Etkinliği
08.03.2011 08:36
 

 İnegöl Kent Konseyimizden Yeşilay Haftası Etkinliği

Türkiye genelinde kutlanan Yeşilay Haftası kapsamında, İnegöl Kent Konseyimiz bünyesinde faaliyet gösteren Çocuklar Çalışma Grubu tarafından, İnegöl'de de bir etkinlik düzenlendi. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Kent Konseyi Çocuklar Çalışma Grubu Başkanımız Elif Çalık ve üyeleri, Vehbi Koç, Cumhuriyet, Cemil Sönmez, Prof. Dr. Selçuk Yahşi, Şükrü Nailipaşa, Hacer Salih Yıldız, Gazipaşa, İstaş-Kentaş, 100. Yıl, Müşerref Muzaffer Samda, Şakir Lakşe, Gaziosmanpaşa, Mesudiye ve Altıeylül İlköğretim okulu öğrencileri ile sınıf öğretmenleri katıldı.

“SİGARAYI BIRAK SAĞLIKLI YAŞAMAYA BAK”
Öğrenciler ellerindeki, 'Yeşilay'ın Yolunu Tut, Sigarayı Unut', 'Bağımlı Olma Özgür Ol', 'Sigarayı Bırak Sağlıklı Yaşamaya Bak' yazılı pankartlarla, sigara, alkol ve uyuşturucu kullananlara ders vermek istediler. Bazı öğrenciler tarafından, Alkol, sigara ve uyuşturucun zararlarını anlatan şiirler okundu.

“YEŞİLAY İLK OLARAK HİLALİ AHDAR ADIYLA 5 MART 1920 TARİHİNDE KURULDU”
Etkinliğin sonunda bir açıklama yapan Kent Konseyi Çocuklar Çalışma Grubu Başkanımız Elif Çalık, " Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar; 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl-ay, Ahdar-yeşil anlamına gelmektedir. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını almıştır. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini de içine alan 01–07 Mart tarihleri arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanmaktadır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

“UYUŞTURUCU VE ALKOLLÜ İÇKİLER SAĞLIĞA SON DERECE ZARARLIDIR”
Uyuşturucu denilince; esrar, afyon, kokain gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelmektedir. Alkollü içkiler ise insanı sarhoş eden maddelerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yapar. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler; evlerinin gelirini, çoluk-çocuğunun rızklarını yani ceplerindeki tüm parayı içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler. Kimse de onlara saygı duymaz. İçki ve uyuşturucu kullanımı; kişinin aile düzenini bozar, yuvalar yıkılır. Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da son derece zararlıdır. Vücudumuzun kumanda odası sayılabilecek beyin, yemek işleme merkezi mide, yaşam koçumuz kalp, oksijen depomuz akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

“KİŞİYE ZARARLI OLAN MADDELERİ LÜTFEN KULLANMAYALIM”
Sigara: Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu bilinmektedir. Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları verilir. Topluma, aileye, kişiye zararlı olan içki ve uyuşturucuyu lütfen kullanmayalım. Uyuşturucuya, içkiye, sigaraya ve her türlü kötü alışkanlıklara ne olur başlamayalım. Hatta kötülüklerin anası olan bu maddelere yaklaşmayalım. Eğitimin keskin kılıcıyla bu tür kötü alışkanlıkların kökünü keselim. Öğretmenlerimizden ve okulumuzdan öğrendiklerimizi ne olur yaşam boyu uygulayalım. Ben buradaki öğrenci arkadaşlarım adına; Yeşilay Haftası nedeniyle İnegöl Belediyesi ve Kent Konseyi'nin bağımlılık yapan maddeleri kullanmamaya vurgu yapan bu etkinliği düzenledikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.