HABERLER
Şavşatlılar Derneğinde Yangın Semineri
08.03.2011 08:47
 

 İNEGÖL BELEDİYESİ VE KENT KONSEYİMİZ İŞBİRLİĞİYLE
Şavşatlılar Derneğinde Yangın Semineri

İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İnegöl Kent Konseyimiz işbirliğinde İnegöl Şavşatlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde 'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminer düzenledik.
Dernek lokalinde düzenlenen seminere Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen, Belediye Meclis Üyesi Nedim Bayram, İnegöl Kent Konseyi Başkanı Burhan Alıcı, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Tandoğan Taner, İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt, Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı Cevat Kaya ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

YANGIN ÖNCESİNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
Seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan İnegöl Şavşatlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Metin Demir, "Doğal afetlere karşı yaptığı seminerler kapsamında bugün derneğimizde İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, yangın öncesi alınması gereken tedbirlerle ilgili bir seminer vereceklerdir. Bu seminerlerin ilkini derneğimizde gerçekleştirdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

“YANGININ BAŞLICA NEDENİ YANGINA KARŞI ÖNLEMLERİN ALINMAMASI”
Yangının nedenlerin başında yangına karşı önlemlerin alınmamasının geldiğini belirten 'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminerin konuşmacısı İtfaiye Memuru Süleyman Cengiz, "Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, LPG tüpleri, evlerde kullanılan tüp gazlar, patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde, yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır.

“YANGINI ÖNLEMEYİ ÖĞRENMEK KADAR İLK MÜDAHALEYİ ÖĞRENMEKTE ÖNEMLİDİR”
Yangına karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek, yangının önemli nedenlerindendir. Elektrikli aletlerin doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. Bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir. Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, kapatmayı unuttuğumuz LPG tüp, ateşi söndürülmemiş ocak, fişi prizde unutulmuş ütü gibi ihmaller büyük yangınlara yol açabilir. İstem dışı oluşan olaylardan bazıları da kalorifer kazanının patlaması, elektrik kontağı gibi yangına neden olmaktadır. Ancak kendiliğinden gelişen bütün olaylar, başlangıçta yeterli önlemlerin alınmaması sonucu olabildiği gibi bilgisizliğin de rol oynadığını görebiliyoruz. Temelde bunlar olmaksızın kazaların yol açtığı yangınlar da olmaktadır. Kontrol altına alınmış veya alınmamış bir yangın ihmal veya bilgisizlik sonucu sıçrayarak, yayılarak veyahut parlayıp patlayarak daha büyük boyutlara ulaşması mümkündür. Bu nedenle bu tür olaylara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir" diye konuştu.

“ÖĞRENDİĞİMİZ BİLGİLERİN BURADA KALMAMASI LAZIM”
İtfaiye Müdürlüğünün okullarda ve bazı kamu kurumlarında yangın konusunda eğitimler verdiğini ifade eden İnegöl Kent Konseyi Başkanımız Burhan Alıcı ise, "Sivil toplum örgütlerinde bu tip eğitimler bugüne kadar verilmiyordu. Açıkçası ben de bugün bazı şeylere yeni şahit oluyorum. Öyle şeyler öğrendik ki, cahilliğimiz ortaya çıktı. Yani yangın anında nasıl hareket etmemiz gerektiğini şaşırarak izledik. Bu bilgilerin burada kalmaması lazım. Eve gittiğimizde çocuklarımıza ve eşimize bu konuları anlatmamız da yarar var. İnşallah bu seminerin, sizlerin yangın konusunda tedbir almanız da bir faydası olmuştur" dedi.

“BÖLGENİN EN İYİ İTFAİYELERİNDEN BİRİYİZ”
İtfaiye Müdürlüğü tarafından verilen eğitimleri isteyen kurum, kuruluş ve derneklere eğitim vermek için hazır olduklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen, "Böyle bir eğitimi ilk defa bir dernekte yaptık. İnşallah bununda arkası gelecek. Bu eğitimlerin gerçekleşmesinde Kent Konseyimizin katkıları var. Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi ortaklaşa çalışıyor. Her zaman söylüyoruz. Çok iyi bir İtfaiye birimimiz var. Bu bölgenin en iyi itfaiyelerinden biriyiz. Her hangi bir durum olduğunda anında müdahale edebiliriz. Ama en güzeli de bu tür eğitimlerle olacak olan yangınların ve felaketlerin önüne geçmek. Verilen eğitimlerin amacı da bu. Yani burada çok küçük ayrıntılar olarak gördüğümüz uygulama gerçekte ciddi yararlar sağlıyor. Bunu hep beraber görüyoruz. İnşallah bu eğitimlerin dernek üyelerine bir faydası olur. Bu eğitimleri isteyen kamu kurumlarında, özel sektörde, okullarda, derneklerde ya da isteyen herkese her yerde vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum" diye konuştu.

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.