HABERLER
Posoflular Derneği’nde Yangın Semineri
14.03.2011 09:46
 

Posoflular Derneği’nde Yangın Semineri

İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İnegöl Kent Konseyi işbirliği ile İnegöl Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde 'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminer düzenlendi. Dernek lokalinde düzenlenen seminere Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Şen, Belediye Meclis üyeleri Nedim Bayram ve Erdal Akkaya, İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

“GÖNÜL İSTER Kİ, CANLILAR ACILARA MARUZ KALMASIN”
Seminer öncesi bir konuşma yapan Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Ergül, "Gönül ister ki, canlılar acılara maruz kalmasın. Depremler olmasın, su baskınları, seller olmasın, yangınlar, trafik kazaları olmasın. Ancak bu gibi afetler her zaman yaşadığımız olaylardır. Önemli olan can ve mal kayıplarımızın en aza indirilmesi için çalışmalar yapmaktır. Deprem de yağmur yağması, kar yağması gibi doğal bir olaydır. Bizler depreme dayanıklı olmayan binalar yaptığımızda, küçük bir sallantıda büyük hasarlar ve can kayıpları yaşanmaktadır. Oysa bilinçli toplumlarda, Japonya gibi fay hatlarının üzerine gökdelenler kurdukları halde kimsenin burnu bile kanamadan büyük şiddetli depremleri atlatmaktadırlar. Dere yataklarına yapılan evler suların yükselmesiyle sular altında kalıyor. Heyelan olan yerlere yapılan konutlar toprak altında kalıyor. Ormanlarda, Ağustos ayının sıcağında her tarafta 'Ateş Yakmayın' uyarılarına rağmen yakılan ateşler ve sorumsuz davranışlardan dolayı onca hektar orman kül oluyor" dedi.

“KURALLAR, TECRÜBELER SONUCUNDA KOYULUR”
Trafik kurallarına uyulmamasından, araçlarının bakımlarının düzenli yapılmamasından dolayı trafik kazalarının yaşanarak canların yandığını da ifade eden Hakan Ergül, "Bu tür üzücü olayların yaşanmaması için idareciler birçok kural ve uyulması gereken yönetmelikler koymuştur. Bu kurallar yaşamın tecrübeleri sonucunda koyulan kurallardır. Bu kuralların topluma iyi anlatılması ve toplumun bilinçlendirilmesiyle üzücü olaylar ortadan kaldırılacaktır" diye konuştu.

“İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BÖLGENİN EN GÜÇLÜ TEŞKİLATI”
Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, " İtfaiye Müdürlüğümüz, bölgesinin en güçlü itfaiye teşkilatıdır. İtfaiyemiz; ilçedeki ilköğretim ve ortaöğretim okulları ile kurum ve kuruluşlarda eğitim seminerleri ve tatbikatları yapmaktadır. Ayrıca; özel şirketlerden talep olduğu takdirde burada da eğitim ve tatbikat verilmektedir. Kent Konseyimizin isteği ile doğrultusunda biz de istedik ki; ilçemizdeki sivil toplum örgütlerinde bu eğitim seminerlerini düzenleyelim. İlk semineri Şavşatlılar Derneğinde; ikincisini Gümüşhaneliler Derneğinde gerçekleştirdik. 3. etkinliğimizi de; Posoflular Derneği olarak burada gerçekleştiriyoruz.

EĞİTİM SEMİNERLERİNDE İTFAİYEMİZ;
— İtfaiyenin tanıtımı ve görevleri?
— Doğru ihbar nasıl verilir?
— Yanma nedir?
— Yangın nedir?
— Nasıl müdahale edilir?
— Yangın anında neler yapılmalı?
— Portatif yangın söndürme cihazlarının tanıtımı ve nerelerde nasıl kullanıldıkları
— LPG ve doğalgaz hakkında bilgi
— Yüksek katlı işyeri ve evlerde olası yangına maruz kalınması durumunda davranış ve tahliye şekilleri
— Bu konulara ait video gösterimleri de eğitimler çerçevesinde veriliyor.
İnegöl İtfaiyesi olarak; Kent Konseyimizle, derneklerimizde başlattığımız eğitim seminerlerin yanında okullardaki eğitimlere de devam ediyoruz.

“YANGIN HAYATIN GERÇEKLERİNDEN BİR TANESİ”
İnegöl gelişiyor, İnegöl büyüyor ama şehirler gelişirken, büyürken beraberinde de bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. İşte yangında, itfaiyede hayatın gerçeklerinden bir tanesi. Sorsak yoldaki çocuğa da, büyük insanlara da itfaiye ne yapar? Herkesin söyleyeceği yangınları söndürür der. Biz hep itfaiyeyi böyle biliriz. Ama itfaiye teşkilatı sadece yangınları söndürmüyor. İtfaiye teşkilatı boğulmalarla alakalıda müdahale ediyor. Sel baskınları alakalıda müdahale ediyor. İtfaiye teşkilatı inşallah hiç olmaz ama intihar vakalarına da müdahale ediyor.

2010 YILI YANGIN BİLÂNÇOSU: 834
İtfaiye teşkilatının ağırlıklı işi yangınlarla alakalı. Şehrimizin de bu anlamda 2010 yılı yangın bilânçosu 835 tane. Yani her gün ortalama 2,5 yangın İnegöl'de meydana geliyor. Bu az buz bir rakam değil. Bakın sevinerek bir şey söylüyorum bölgesinde en güçlü itfaiye İnegöl Belediyesi İtfaiyesidir. 2004 senesinde göreve başladığımızda hatırlarsınız bizim eski şantiyemizde 1951 model tam 60 yaşında aracımız vardı. Şimdi ise fişek gibi bir itfaiye teşkilatımız var. Yani 6–7 senedir bu durumlara geldik ama kolay olmadı. Mesela bir merdivenli aracımız var bizim 1 trilyon 200 milyona aldık o aracı. Başkan bu kadar pahalı bir aracı almaya gerek var mı diyen arkadaşlarımız oldu. Ama burası bir sanayi şehri. Ve Organize Sanayi Bölgesi itfaiye teşkilatı kurmak zorunda olduğu halde itfaiyesi yok. SERRA Sünger ve özellikle de OLMUK- SA yangınını ben hiç unutmuyorum. Bakın o gün yangın uçakları geldi ve itfaiye yoğun bir şekilde müdahale etmemiş olsaydı İnegöl'de tarihi bir yangın çıkabilirdi. Bu işin sonu yok. Ne kadar yatırım yaparsanız yapın yangında saniyelerin önemi var. 10 saniye 20 saniye geç müdahale etmeniz bile açıkçası yangının daha büyük seviyede olmasını ortaya çıkarıyor.

“EKİBİMİZ ÇOK İYİ”
Hazırlıklı olduğumuzu, bu manada alt yapımızın yani % 100 oranında olmasa bile çok iyi durumda olduğunu ben özellikle ifade etmek istiyorum. Belediyemiz memurlarından biri Büyükşehir’e memur olarak gitti. Beni 3–5 ay sonra ziyarete geldi. “hoşunuza gitsin diye söylemiyorum ama dedi. Büyükşehir’den daha iyi itfaiye teşkilatınız var” dedi. Belki sayıca araç sayımız o kadar çok değil ama gerçekten ekibimiz çok iyidir.

“GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK ÖNEMLİ BİR REFERANS”
Mesela Avrupa'da bir uygulama daha var. Avrupa'da ve Amerika'da gönüllü itfaiyeci çok önemli bir referans. Biz maalesef bir tur eğitim yaptık ikinci tur yapamadık. Gönüllü itfaiyecilik diye bir şey var. Adam bir okulun müdürü, adam bir kurumda amir, memur, sorumlu veya iş adamı. Gönüllü itfaiyecilikle alakalı belge alıyor ve bundan gurur duyuyor. Televizyonda bir sürü diziler var. Eminim ki Kanal D'sinden ATV'sine, Show'undan Star'ına kadar bir sürü dizi vardır. Dizi seyretmek yerine veya aşağıda oyun oynamak yerine böyle bir eğitim seminerini tercih ettiniz. Ben tabi dernek başkanımızı ve burada kalabalık olarak bulunan tüm ağabeylerimizi, arkadaşlarımızı tebrik ediyorum, kutluyorum" dedi.

“HER TÜRLÜ AFET DURUMU GÖREV ALANIMIZA GİRMEKTEDİR”
İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt ise, "İtfaiye kelimesi Farsça İtfa yani söndürmek anlamından gelmektedir. Günümüz itfaiye teşkilatları ise yangına müdahalenin yanında her türlü afet durumları, trafik ve diğer kaza durumları, sel baskınları ve kısacası her türlü canlının müşkül durumdan kurtarılması görev alanımıza girmektedir. İnegöl İtfaiyesi olarak 1 merkez, 1 sanayi müfrezesi ve 1 de Alanyurt müfrezesi olarak 3 noktada hizmet vermekteyiz. İtfaiyemiz bu hizmetleri, araç yaş ortalaması 9 olan 12 araç ve yine yaş ortalaması 29 olan 60 personel ile hizmet vermektedir. Belediye Başkanımızın Müdürlüğümüze göstermiş olduğu özel ilgileri sayesinde bölgemizin en genç araç ve en genç personeline sahibiz Ayrıca şuanda Türkiye'de sadece 14 tane bulunan çok fonksiyonlu merdivenli aracımız mevcuttur" dedi.

“EĞİTİMSİZLİK YANGININ ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN”
'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminerine start veren İtfaiye Memuru Süleyman Cengiz'de, "Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, LPG tüpleri, evlerde kullanılan tüp gazlar, patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde, yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır. Yangına karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek, yangının önemli nedenlerindendir. Elektrikli aletlerin doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. Bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir.

“DİKKATLİ OLMALIYIZ”
Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, kapatmayı unuttuğumuz LPG tüp, ateşi söndürülmemiş ocak, fişi prizde unutulmuş ütü gibi ihmaller büyük yangınlara yol açabilir. İstem dışı oluşan olaylardan bazıları da kalorifer kazanının patlaması, elektrik kontağı gibi yangına neden olmaktadır. Ancak kendiliğinden gelişen bütün olaylar, başlangıçta yeterli önlemlerin alınmaması sonucu olabildiği gibi bilgisizliğin de rol oynadığını görebiliyoruz. Temelde bunlar olmaksızın kazaların yol açtığı yangınlar da olmaktadır. Kontrol altına alınmış veya alınmamış bir yangın ihmal veya bilgisizlik sonucu sıçrayarak, yayılarak veyahut parlayıp patlayarak daha büyük boyutlara ulaşması mümkündür. Bu nedenle bu tür olaylara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir" diye konuştu.
 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.