HABERLER
Çerkez ADIGE'ye Yangın Semineri
16.03.2011 08:44
 

İnegöl Belediyesi ve İnegöl Kent Konseyi İşbirliğiyle;

ÇERKEZ ADIGE’YE YANGIN SEMİNERİ
İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İnegöl Kent Konseyi işbirliği ile İnegöl Çerkez Adıge Kültür Derneğinde Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler konulu seminer düzenlendi. Dernek lokalinde düzenlenen seminere İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt, Çerkez Adıge Kültür Dernek Başkanı Osman Kardaş, Yönetim Kurulu üyeleri, İtfaiyeciler ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

“HER TÜRLÜ AFET DURUMU GÖREV ALANIMIZA GİRMEKTEDİR”
İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt , "İtfaiye kelimesi Farsça İtfa yani söndürmek anlamından gelmektedir. Günümüz itfaiye teşkilatları ise yangına müdahalenin yanında her türlü afet durumları, trafik ve diğer kaza durumları, sel baskınları ve kısacası her türlü canlının müşkül durumdan kurtarılması görev alanımıza girmektedir. İnegöl İtfaiyesi olarak 1 merkez, 1 sanayi müfrezesi ve 1 de Alanyurt müfrezesi olarak 3 noktada hizmet vermekteyiz. İtfaiyemiz bu hizmetleri, araç yaş ortalaması 9 olan 12 araç ve yine yaş ortalaması 29 olan 60 personel ile hizmet vermektedir. Belediye Başkanımızın Müdürlüğümüze göstermiş olduğu özel ilgileri sayesinde bölgemizin en genç araç ve en genç personeline sahibiz Ayrıca şuanda Türkiyede sadece 14 tane bulunan çok fonksiyonlu merdivenli aracımız mevcuttur" dedi.

“EĞİTİMSİZLİK YANGININ ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN”
Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler konulu seminerine start veren İtfaiye Memuru Süleyman Cengizde, "Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, LPG tüpleri, evlerde kullanılan tüp gazlar, patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde, yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır. Yangına karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek, yangının önemli nedenlerindendir. Elektrikli aletlerin doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. Bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir.

“DİKKATLİ OLMALIYIZ”
Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, kapatmayı unuttuğumuz LPG tüp, ateşi söndürülmemiş ocak, fişi prizde unutulmuş ütü gibi ihmaller büyük yangınlara yol açabilir. İstem dışı oluşan olaylardan bazıları da kalorifer kazanının patlaması, elektrik kontağı gibi yangına neden olmaktadır. Ancak kendiliğinden gelişen bütün olaylar, başlangıçta yeterli önlemlerin alınmaması sonucu olabildiği gibi bilgisizliğin de rol oynadığını görebiliyoruz. Temelde bunlar olmaksızın kazaların yol açtığı yangınlar da olmaktadır. Kontrol altına alınmış veya alınmamış bir yangın ihmal veya bilgisizlik sonucu sıçrayarak, yayılarak veyahut parlayıp patlayarak daha büyük boyutlara ulaşması mümkündür. Bu nedenle bu tür olaylara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir" diye konuştu.
Çerkez Adıge Dernek Başkanı Osman Kardaş’da Eğitim seminerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “İnegöl Belediyesi, İnegöl Kent Konseyi, İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve İtfaiye personeline teşekkür ederim. Derneğimiz Yönetim Kurulu ve üyelerimizle her zaman bu tür faaliyetlerde İnegöl Belediyesi, İnegöl Kent Konseyi ve İtfaiye Müdürlüğünün yanındayız. İtfaiyemiz bir bir görevi ifa etmektedirler. İtfaiye ekiplerine başarılar dilerim” dedi.

 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.