HABERLER
Rumeli Kültür Derneğinde Yangın Semineri
23.03.2011 09:26
 

İNEGÖL BELEDİYESİ VE KENT KONSEYİ’NDEN
Rumeli Kültür Derneğinde Yangın Semineri


İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İnegöl Kent Konseyimiz işbirliğinde İnegöl Rumeli Kültür Derneğinde 'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminer düzenlendi.
Dernek binasında düzenlenen seminere İnegöl Rumeli Kültür Derneği Başkanı Fatih Salman, İnegöl Belediyesi İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.


HERKES BİLİNÇLENMELİ
Seminerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan İnegöl Rumeli Kültür Derneği Başkanı Fatih Salman, "Yangın ve Doğal Afetler her an başımıza gelebilecek olaylardır. Bu konuda itfaiye ve gerekli birimlerin üstlerine düşen görevi yaptıklarına inanıyorum. Ama her şeye rağmen bu konularda halkında bilinçli olması gerekir. Bu konuda verilen eğitim seminerlerinin çok yararlı olacağına, İnsanların bilinçlendikleri takdirde yaşamak istemediğimiz bu tür olayları zararsız yada az zararlı olarak atlatacağını düşünüyorum. İnegöl Belediyesi ve İnegöl Kent Konseyine yapmış oldukları bu örnek çalışma sebebiyle teşekkür ederim" dedi.


“YANGININ BAŞLICA NEDENİ YANGINA KARŞI ÖNLEMLERİN ALINMAMASI”
Yangının nedenlerin başında yangına karşı önlemlerin alınmamasının geldiğini belirten 'Yangın Öncesi Alınması Gereken Tedbirler' konulu seminerin konuşmacısı İtfaiye Müdürü Hüseyin Kurt, "Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, LPG tüpleri, evlerde kullanılan tüp gazlar, patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde, yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır.


“YANGINI ÖNLEMEYİ ÖĞRENMEK KADAR İLK MÜDAHALEYİ ÖĞRENMEKTE ÖNEMLİDİR”
Yangına karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek, yangının önemli nedenlerindendir. Elektrikli aletlerin doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. Yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. Bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir. Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, kapatmayı unuttuğumuz LPG tüp, ateşi söndürülmemiş ocak, fişi prizde unutulmuş ütü gibi ihmaller büyük yangınlara yol açabilir. İstem dışı oluşan olaylardan bazıları da kalorifer kazanının patlaması, elektrik kontağı gibi yangına neden olmaktadır. Ancak kendiliğinden gelişen bütün olaylar, başlangıçta yeterli önlemlerin alınmaması sonucu olabildiği gibi bilgisizliğin de rol oynadığını görebiliyoruz. Temelde bunlar olmaksızın kazaların yol açtığı yangınlar da olmaktadır. Kontrol altına alınmış veya alınmamış bir yangın ihmal veya bilgisizlik sonucu sıçrayarak, yayılarak veyahut parlayıp patlayarak daha büyük boyutlara ulaşması mümkündür. Bu nedenle bu tür olaylara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir" diye konuştu.
 

Diğer Haberlerden Başlıklar... Tarih
2019 GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK. 30.07.2019 14:50
Bu parti meselesi değil.. 18.06.2019 15:41
YENİ ATANAN YÜKSEK OKUL MÜDÜRÜMÜZÜ MAKAMIN DA ZİYARET ETTİK. 18.06.2019 15:09
"İNEGÖL'ÜN TURİZM YÖNÜ'DE ÖN PLANA ÇIKARILMALI 18.06.2019 15:04
‘’ İYİLİK YAPMAK EN ÇOK SAHİBİNİ YÜCELTİR.’’ 18.06.2019 15:01
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Önceki Sayfaya Döner
Ana Sayfa İnegöl Hakkında Galeri Nöbetçi Eczaneler Faydalı Linkler Önemli Telefonlar Kameralarımız Mesaj Gönder
 
Haberler Meclislerimiz Çalışma Grupları Faaliyetlerimiz Organizasyon Şeması Kent Konseyi Diğer Hizmetler
İnegöl Kent Konseyi © 2010 Tüm Hakları Saklıdır.